Megjelent a magyar kisebbséget is bemutató ismeretterjesztő szlovák tankönyv

Megjelent a Národnostné menšiny – zoznámme sa című tankönyv, amely szlovák nyelven kívánja bemutatni a Szlovákiában élő 13 nemzeti kisebbséget, köztük a magyarokat is.

A tankönyv segédanyagként szolgál majd a szlovákiai pedagógusoknak. A tanárok az ismerettejerjesztő anyag segítségével a történelem, honismeret vagy akár polgári nevelés keretében bővíthetik ki a szlovákiai alapiskolások tudását az országban élő 13 nemzeti kisebbséggel kapcsolatban. A tankönyv kiadója az Állami Pedagógia Intézet (ŠPÚ).

A könyv célja olyan új ismeretekkel szolgálni, amelyek elősegíthetik az itt élő nemzetek kölcsönös megismerését, megértését, és tiszteletben tartását.

A Národnostné menšiny – zoznámme sa tankönyv célja röviden bemutatni a Szlovákiában élő 13 nemzeti kissebséget, konkrétan a bolgár, cseh, morva, horvát, magyar, német, lengyel, orosz, ruszin, roma, szerb, ukrán és zsidó kisebbséget. A tankönyv szerzői összesen 6 oldalban mutatják be az adott kisebbséget. Minden fejezetet más-más szerző készített elő, akik az adott kisebbség tagjai. A magyar fejezet szerzője Radi Anita.

A könyv nem jelent meg nyomtatott formában, csak online változatban érhető el itt.

A magyar kisebbség történelmét bemutató részben megtudhatjuk, mikor és hogyan érkeztek a magyarok a mai Szlovákia területére. A tananyag különböző történetekkel, legendákkal, érdekes plusz információkkal és történelmi forrással is ki van egészítve. Emellett az egyes oldalakon neves személyiségeket és eseményeket bemutató képgaléria is található. A történelmi rész foglalkozik a trianoni diktátummal kapcsolatos eseményekkel, a reszlovakizációval, a kitelepítésekkel, avagy a magyar települések szlovákra való átnevezésével, majd a pozsonyi csata bemutatásával zárul.

A felvidéki magyarok jelenét bemutató részben megtudhatjuk, hogy a magyar lakosság Dél-Szlovákia területeire koncentrálódik. A közösség híres városközpontjait Dunaszerdahely, Komárom és Rimaszombat. Az olvasó megismerkedhet a ma működő legismertebb magyar kulturális szervezeteket (Csemadok, Ifjú Szívek), országos rendezvényeket (Duna Menti Tavasz, Gombaszögi Nyári Tábor, Tompa Mihály Országos Verseny), és intézményeket (Fórum Kisebbségkutató Intézet, Selye János Egyetem), ahogy a felvidéki magyarok híres futballklubját a DAC-ot is. A képgalériában a jelen híres magyarjai között szerepel Grendel Lajos író és a Ghymes együttes. Ugyancsak feltűnik a Thália és a Jókai színház logója, és bemutatásra kerül a hungarikum fogalom is.

Bemutatkoznak azok az összmagyar ünnepek, amelyekről a felvidéki magyarok is minden éven megemlékeznek. Ilyen március 15. és augusztus 20. Ezután a karácsonyi, újévi és húsvéti magyar népi hagyományokról is olvashatunk.

Forrás: ma7.sk


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek