A részecskék mérete 75 mikrométer körüli, és nyolc darab jut egy liter vízre. Erre a Vizünkért (Za našu vodu) Polgári Társulás aktivistái mutattak rá, akik a csöllei (Rovinka) ivóvízből küldtek mintát egy svéd laboratóriumnak.
„A 75 mikrométer nagyjából egy hajszál vastagságának felel meg. Nincs szó tehát nagy mennyiségről, de mivel hosszú évekig büszkék voltunk arra, hogy a csallóközi víz kiváló minőségű, most sem indokolt, hogy mikroműanyagokat igyunk.” – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Dušan Velič, a PT tagja, akit bevallása szerint meglepett az eredmény.
Az aktivisták következő lépésként összevetik a kapott eredményeket az ásványvizek és csomagolt vizek elemzésének eredményeivel. Az eredményeket továbbítják a Pozsonyi Vízügyi Társaságnak (BVS) is. „A vízzel évente két milligramm műanyag kerül a szervezetünkbe, ami lényegében a nullával egyenlő. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy ez az állapot romolhat. Egy napon elérhetjük az öt grammot, kérdés, ekkora mennyiségnek milyen hatása lesz ránk.” – jegyezte meg Velič. Az ivóvíz aktuális mikroműanyag-tartalma tehát nem jelent kockázatot az egészségre.
Az aktivisták nem tudják, honnan kerülhettek mikroműanyagok a csöllei vízbe. „A műanyag részecskék legalább fele nem a csövekből származik, hiszen szilikonról és teflonról van szó. Egy minta alapján azonban nehéz megállapítani az eredetüket.” – mondta Annamarie Velič, a PT elnöke. Dušan Velič úgy véli, hogy a mikroműanyagok valószínűleg a Dunából kerültek a csallóközi vízkészletbe.
A WHO elemzései szerint a 150 mikrométernél nagyobb műanyagrészecskék valószínűleg nem szívódnak fel az emberi szervezetben, és az ennél kisebbek is csak korlátozott mértékben.
Forrás: bumm.sk, tasr