Minden, amit a lízingelésről tudni érdemes

Finanszírozási futamidő, kamat, maradványérték: benned is számtalan bonyolult, elsőre érthetetlennek vagy összeegyeztethetetlennek tűnő kifejezés merülhet fel a lízing fogalmával kapcsolatban, pedig maga az eljárás közel sem bonyolult. A lízing egyfajta finanszírozási forma, amely során a lízingbe adó, nevezzük finanszírozónak, a lízingbe vevő által kijelölt tárgyat, nevezzük lízingtárgynak, azért vásárolja meg, hogy azt határozott időre átadja a lízingbe vevőnek. De hogyan is működik ez a gyakorlatban?

A felek lízingszerződést kötnek, amelyben lefektetésre kerül a lízingbe vevő által fizetendő lízingdíj és a futamidő is. A szerződés fedezete elsősorban maga a lízing tárgya, amelynek tulajdonjoga teljes egészében csak a finanszírozási futamidő lejártával kerül át a finanszírozótól a lízingbe vevőhöz. Ez egy nyílt végű pénzügyi lízing esetén úgy módosul, hogy az átruházás a maradványérték megfizetésével teljesül. Ezek alapján a lízing sok jegyében hasonlít a hitelfelvételre, mégsem azonosak. Mi tehát a különbség a kettő között?

A legnagyobb eltérés a tulajdonjogban mutatkozik meg. Hitel esetén a tulajdonjog a tiéd, a pénzintézet csak pénzt ad hozzá, míg lízing esetén te csak egy bérlő vagy – akinek elővásárlási joga van a futamidő végén –, a tulajdonos a pénzintézet. Ez magánszemélyeknél is jelentős, de cégeknél még inkább, hiszen csőd esetén az adóhivatal és a hitelezők keze is meg van kötve, mivel a lízingelt eszközök a lízingcég tulajdonába tartoznak, nem pedig a vállalatéba. Így a kisebb kockázat miatt a lízingcégek a hiteleknél kedvezőbb kamatokkal tudják magukhoz csábítani a vevőket.

Érdemes szót ejteni a különböző lízingfajtákról is: a két cső csoportja az operatív és a pénzügyi lízing. Az előbbi kvázi tartós bérletet jelent, hiszen ez esetben a tulajdonjog a szerződés végén a bérbeadóé marad.

A pénzügyi lízingeket két további csoportra bonthatjuk, a zárt és a nyílt végű lízingre. A zárt végű verzió előnye, hogy egy tárgy értékét az átvételekor – például autóvásárlás esetén – nem egy összegben kell kifizetni, hanem időarányosan eloszlatva a szerződésben meghatározott futamidő alatt, havi bontásban. Ebben az esetben nem áll a tőke feleslegesen az adott tárgyban, a fenti példánál maradva az autóban. A lízingelőnek számolnia kell azonban értékvesztéssel, ÁFA-tartalommal, és egyéb költségekkel, amelyek a készpénzes vásárlásnál is fennállnak.

A nyílt végű konstrukció esetén sem áll a lízingelő tőkéje az autóban, sőt, még az ÁFA-t is vissza tudja igényelni, hiszen ez a megoldás szolgáltatásnak minősül – a futamidő végén a lízingcég egy maradványértéket határoz meg. Ebben az esetben, szintén az autós példánál maradva, a jármű egy szolgáltatásfolyamat, kvázi bérlet tárgya. A szerződési idő alatt az autó értéke kifizetésre kerül – ÁFA nélkül –, de természetesen itt plusz kiadásként is megjelennek a fent említett költségek.

Pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozások számára kifejezetten előnyös – sőt, akár egyetlen megoldás lehet – egy másik fajta, a visszlízing. Ilyen esetben a vállalkozás eladja a lízingcégnek valamelyik nagyértékű vagyontárgyát, majd azt egy másik szerződéssel lízingbe veszi. Az így keletkező bevételből rendezheti az S.O.S. kiadásokat, vagy azok egy részét, de továbbra is használhatja az eszközt.

A lízing megoldását gyakran használják ingatlan- és autóvásárlás esetén – ezért használtuk ez utóbbit példaként is. Autóvásárlás esetén az ÁFA részleges visszaigénylése, illetve a kamatokra járó adókedvezmény teszik jó választássá a lízinget. Ennek ellenére persze nem érdemes ész nélkül „erőnket meghaladó” autólízingelésbe fogni, hiszen így is ki kell fizetni az értéket, kamattal együtt. A fennmaradó pénzünket viszont ilyenkor más befektetésekre fordíthatjuk, ami még előnyösebbé teszi ezt a lehetőséget.

A lakáslízing azoknak megfelelő választás, akik a hitelhez kevés önerővel rendelkeznek és megfelelnek a lakáslízinghez kapcsolódó feltételeknek – életkor, jövedelem és egyéb megkötések is kapcsolódnak hozzá. Ezzel a megoldással hamarabb, kevesebb tőkével és enyhébb feltételekkel juthatunk saját ingatlanhoz. Kockázatok persze itt is vannak, ilyen például a lízingcég csődbe jutása, amivel érdemes számolni a mérlegelés során.

Összességében a lízing egy egyszerű és kedvező alternatívát nyújthat a nagyobb értékű javak megvásárlására, ahhoz azonban, hogy valóban előnyös üzletet csináljunk, elengedhetetlen részletekbe menően tájékozódni a lízinglehetőségekről és esetleges buktatókról.

 


Hasonló cikkek