Mindennapi félelmeink

A pánikbetegség a 21. század egyik népbetegsége. A laikus számára könnyű összetéveszteni a depresszióval, vagy egy nyomasztó helyzet miatt kialakult aggódással, szorongással. Sokan nem ismerik fel idejében, hogy pánikbetegek és hallgatnak a félelmeikről, ahelyett, hogy segítséget kérnének. Gyakori, hogy a fizikai tünetek elfedik a lelki okokat, amit egy jó orvos meg tud állapítani, hiszen a pánikbetegség valójában nem más, mint a központi idegrendszer átmeneti működésváltozásának következménye.

pánik

Hogyan ismerhetjük fel a pánikbetegség tüneteit?

  • Pánikroham esetén gyakori a légszomj, a vérnyomás megugrása, a szédülés, a szapora szívverés.
  • Az érintett úgy érezheti, mindjárt elájul.
  • Nem ritka ilyenkor a halálfélelem, a torok elszorulása, ennek okán légszomj, fulladás-érzet.
  • A heves szívdobogás miatt sokan infarktusra gyanakodnak, ettől még inkább megijednek.
  • Sokan egész testükben remegnek ilyenkor, amit erős verejtékezés, illetve hidegrázás is kísérhet.
  • A félelemérzet sokszor hányingerrel, esetleg hasmenéssel is jár.
  • A kéz, arc, ajak zsibbadása is előfordulhat.
  • Az önkontroll elvesztésétől való szorongás is kísérheti a tünetek jelentkezését.
  • Súlyos esetben a megőrüléstől való félelem is felléphet, hiszen furcsán ködössé válhat körülöttünk a világ: fénylő, villódzó pontokat láthatunk.

Mindezek a tünetek csak szélsőséges esetben jelentkeznek halmozottan. Pánikbetegségről csak akkor beszélhetünk, ha legalább három-négy szimptóma jelentkezik tíz percen belül.

Társult iszonyok

A pánikbetegség kísérő tüneteként szociális fóbiák is jelentkezhetnek: tériszony, klausztrofóbia, víziszony, közlekedési félelmek, pókoktól vagy más állatoktól való félelem. Sokan félnek a problémájukkal pszichiáterhez fordulni, mert nem szeretnék, ha bárki bolondnak tartaná őket.

Furamód a legtöbb esetben a betegség kamaszkorban, vagy azt követően, valamilyen élethelyzet-változás okán alakul ki, a gyökerei azonban elsősorban a gyermekkorra, a családi környezetre vezethetők vissza.

szocialis-fobia1

A pánikbetegség ellenszere

A pszichológia szakemberei előszeretettel ajánlanak a kór ellen antidepresszánsokat. Azonban hangsúlyozzák: minden esetben fontos vizsgálni a családi hátteret, a szociális körülményeket. Előfordulhat, hogy valakinél már egy környezetváltozás, vagy a kiváltó okok megszüntetése (pl. munkahely elvesztése, nyomasztó kapcsolat megszakítása) pozitív változásokat eredményezhet.

 

Képek forrása:

http://hatartalanvilag.blogspot.hu, https://themighty.com, pszichologus-maganrendeles.hu


Hasonló cikkek