Minél nagyobb, annál jobb – hatalmas sertések Kínában

Kínában óriási méretű sertéseket nemesítenek az afrikai sertéspestis okozta, a várhatóan 2020-ban is folytatódó húshiány leküzdésére. A nemesítők a „minél nagyobb, annál jobb” elvet követik.

Kína egy déli régiójában lévő gazdaságban él egy hatalmas, jegesmedve méretű sertés. Az 500 kg-os állat egy olyan kondához tartozik, amelyet hatalmas sertések nemesítésére állítottak össze. Levágáskor, a sertések egy részét 1400 dollár körüli összegért tudják eladni, ami a Guangxi Zhuang autonóm régió fővárosában, Nanningban több mint háromszorosa a havi átlagos fizetésnek. Bár ezek a sertések feltehetően csak extrém példák arra, hogy a kínaiak miként próbálják megoldani a sertéshús-hiányt, a minél nagyobb, annál jobb elképzelés már elterjedt az országban.

Eközben Jilin északkeleti tartományában a magas húsárak arra ösztönzik a farmereket, hogy addig tartsák a sertéseket, amíg súlyuk el nem éri a 175–200 kilogrammot, ami messze magasabb, mint a 125 kilogrammos normális súly.

Ez a trend nem csak a kis gazdaságokban figyelhető meg. Kínában a fő hústermelők kijelentették, hogy megpróbálják növelni sertéseik átlagsúlyát. A nagyobb termelők legalább 14 százalékos növelés elérésére összpontosítanak. A nagy gazdaságokban a sertések átlagos testsúlya vágáskor már 140 kilogrammra nőtt, a normális esetben nagyjából 110 kilogrammhoz képest. Ezzel több mint 30 százalékkal magasabb nyereség érhető el. A hatalmas sertések tenyésztésekor nehéz idők járnak Kínában.

Mivel az afrikai sertéspestis felére csökkentette az ország sertésállományát, a sertéshús ára az egekbe szökött, és az infláció mérséklésére a kormány sürgeti a farmereket a termelés fellendítésére. Ezen kívül a malacok és tenyészkocák ára is elszabadult, így sokkal költségesebb vállalkozás lett a háztáji sertéstartás. A saját sertéseik méretének növelése lehet talán a következő legjobb lépés.

Forrás


Hasonló cikkek