Működésképtelenné válik az Európai Unió, ha nem lesz kompromisszumos költségvetés

Csúcstalálkozót tartottak pénteken az uniós tagállamok állam- és kormányfői. A tanácskozás fő témája az Európai Unió hétéves költségvetése és az azzal szervesen egybeépülő gazdasági mentőcsomag, valamint a Brexit volt. A gazdasági mentőcsomag 750 milliárd eurónyi hitelből pörgetné fel a vírusválság leginkább érintett országainak gazdaságát. Az unió azonban megosztott: Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország támogatja a bizottság tervét. A fukar országok csoportja, Hollandia, Ausztria, Svédország és Dánia azonban ellenzi azt.

Az Európai Bizottság által május 27-én bemutatott, hosszú távú gazdasági kilábalást támogató alap egyebek között abban segítené a tagországokat, hogy ne alakuljon ki lényeges eltérés gazdaságuk helyzetét illetően, ez ugyanis az egységes piac működésére is káros hatással lenne.

A támogatásokból minden tagállam részesülne

Az EU hétéves költségvetésére épülő 750 milliárd eurós csomag finanszírozná továbbá az uniós politikákat, valamint hitelgaranciaként szolgálna a tagállamok számára és beruházásaikat is ösztönözné. A bizottság tervei szerint az alap költségvetésének több fele vissza nem térítendő támogatásokból, egyharmad része pedig hitelekből állna. A kölcsönfelvétel önkéntes a tagállamok számára, míg a támogatásokból minden tagállam részesülne.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a pénteki megbeszélést előremutatónak nevezte. A tagállami vezetők ugyanis megértették, hogy

a súlyos helyzet nagyratörő és közös választ igényel, amely ötvözi a szolidaritást, a beruházást és a reformokat.

Támogatták a brüsszeli testület azon szándékát, hogy a helyreállítási csomagról megállapodás szülessék még a nyári szünet előtt – mondta.

Angela Merkel német kancellár sajtóértekezletén azt mondta, olyan pozíciót sikerült elérni, amelyről végre elkezdődhetnek az érdemi tárgyalások. Nem érte kritika az uniós bizottság azon javaslatát, amely szerint a helyreállítási csomagban a kölcsönök és a saját befizetések egyaránt jelen vannak. Noha a táborok erősen megosztottak, a vita ezt követően az arányokról és a számokról szólhat – közölte.

A helyreállítási alap, valamint a pénzügyi keret csak egyszerre fogadható el, ezért az álláspontoknak a következő tanácskozásig közeledniük kell – szögezte le a német kancellár.

A táborok erősen megosztottak

Borítékolható volt, hogy sikertelen lesz a csúcs, hiszen olyan nézeteltérések feszítik szét a tagállamokat a pénzügyi keretek ügyében, ami képtelenné tette azt, hogy  megegyezés szülessen – mondta Erdélyi Rezső Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője az M1 Ma reggel című műsorában szombaton.

A szétosztási mechanizmus az országok elmúlt öt évének GDP-én, illetve a munkanélküliség alakulásán alapul.  Olyan országok tekintetében, mint például Magyarország, ahol az elmúlt éveket kifejezetten arra tették fel, hogy munkahelyet teremtsenek és az államadósságot leszorítsák, nagymértékben büntetőleg hatna, ez az elosztási mechanizmus – tette hozzá.

Charles Michel az Európai Tanács elnöke úgy nyilatkozott, hogy annyiban eredményes volt a csúcs, hogy legalább minden tagországnak megismerték a véleményét.

A szakértő szerint azonban,

már eddig is ismerték a tagországok véleményét és az ellenmondásokat is,

így ezt önmagában előrelépésnek nem lehetne nevezni.

A 750 milliárdos mentőcsomag úgy lett megalkotva, hogy a visegrádi országok közül kettő nyertese, kettő kvázi vesztese lenne.  A nagy nyertes Lengyelország lenne Szlovákia mellett. Csehországot és Magyarországot azonban sújtaná ez a költségvetés. A visegrádi országok csak akkor tudnak erőt és egységet képviselni az Európai Unióban, hogyha nem hagyják, hogy ilyen dolgokkal, ilyen pénzügyi manőverekkel éket verjenek közéjük”  – hangsúlyozta az elemző.

Hozzátette, a folyamat vége az kell, hogy legyen, hogy mindenki enged, hiszen valamiféle kompromisszumot kell kialakítani.

Az unió működésképtelenségét senki nem fogja felvállalni,

és ha elbukik a hétéves költségvetés vagy a mentőcsomag, az nagyjából az Európai Unió mükődésképtelenségének a beismerését jelentené. Tehát valamiféle kompromisszumot fognak találni a végére – fejtette ki Erdélyi Rezső Krisztián.

Forrás: M1


Hasonló cikkek