Munkaszüneti nappá nyilvánították a nemzetközi nőnapot Berlinben

Első német szövetségi tartományként Berlin munkaszüneti nappá nyilvánította a nemzetközi nőnapot. A berlini képviselőház csütörtökön szavazta meg a vonatkozó indítványt.

A német fővárosban már idén hivatalos ünnep lesz az 1914 óta minden évben március 8-án ünnepelt nőnap, ezzel a berlini munkavállalók eggyel több munkaszüneti napnak örülhetnek.

A munkaszüneti napok számát illetően Berlin elmarad a többi német tartománytól, mivel a fővárosi munkavállalók eddig évente mindössze 9 szabadnapban részesültek. Baden-Württemberg tartományban évi 12, Bajorországban évi 13 szabadnap jár a munkavállalóknak.

A döntést vegyesen fogadta a német politikai és gazdasági élet. A nőnap munkaszünetté nyilvánítása jelentős lépés a nemek közti egyenlőség felé – mondta a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) frakciójának szóvivője. Hasonló véleményen volt a Baloldal (Die Linke), valamint a Zöldek (Die Grünen) is, míg a Kereszténydemokrata Unió (CDU), a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és az Alternatíva Németországnak (AfD) kritizálta a döntést.

A berlini kereskedelmi és iparkamara szerint az új munkaszüneti nap 0,3 százalékos mínuszt jelent a tartomány gazdaságának.


Nőnapi szokások, ünneplés

A rendszerváltás után már Magyarországon sem ünnepeljük (legalábbis a korábbi “propagandaszagú” mivoltában) a nőnapot, Oroszországban viszont továbbra is munkaszüneti nap március nyolcadika. Ugyancsak hivatalos ünnepnap Afganisztánban, Angolában, Azerbajdzsánban, Fehéroroszországban, Burkina Fasóban, Kambodzsában, Kínában (csak a nőknek), Kubában, Grúziában, Eritreában, Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Laoszban, Macedóniában (csak a nőknek), Madagaszkáron (csak a nőknek), Moldovában, Mongóliában, Nepálban (csak a nőknek), Tádzsikisztán, Türkmenisztánban, Ugandában, Ukrajnában, Üzbegisztánban, Vietnamban és Zambiában is. Bulgáriában és Romániában az Anyák napját is ekkor tartják.

Forrás: MTI


Hasonló cikkek