“Nevezhetnek a Gazprom bármijének, csak az embereknek legyen fűtés” – Szijjártó Péter

“Ha az a kérdés, hogy veszélyes-e az új amerikai nagykövet: nem” – jelentette ki Szijjártó Péter az atv.hu-nak adott nagyinterjúban a ma Budapestre érkező David Pressmanról.

 

Szíjjártó Péter. Fotó: atv.hu

 

Mi vagyunk a Gazprom legvidámabb barakkja?

 

Mi vagyunk az az ország egyelőre Európában, amelyik talán a legjobban készült fel arra a rendkívül nehéz időszakra, ami most részben előttünk van, részben meg már benne is vagyunk. Ugye a háború megkezdése óta gyakorlatilag folyamatosak azok az előrejelzések, amelyeket vészjelzéseknek is nevezhetnénk és arról szólnak, hogy az európai energiaellátás – benne a földgáz – soha nem látott kihívásokkal néz szembe. Én a kezdetektől fogva azon az állásponton voltam, hogy a földgázellátásunk nem lehet ideológiai kérdés. Ugyanúgy ahogy a covid védőoltások beszerzésénél is azt az álláspontot képviseltem, hogy egy ember életének a megmentése nem lehet politikai kérdés, és egy megvásárolt vakcina típusa nem politikai állásfoglalás. Ugyanez a helyzet a földgázzal is.

 

Most nyugati lapok az ön prágai bejelentése miatt bírálják a magyar kormányt, hogy újabb megállapodást kötött a Gazprommal – most már napi maximum 5,8 millió köbméter plusz gázszállításról -, miközben a Nyugat-Európa a háborúra és az egekbe szökő energiaárakra válaszul éppen függetleníti magát az orosz gáztól, komoly áldozatok árán is.

 

A probléma az, hogy az energiaellátás nem ideológiai, sem pedig politikai kérdés, ez tisztán fizikai, illetve matematikai kérdés. Fizikai abból a szempontból, hogy rendelkeznünk kell egy forrással, amelyhez valamilyen infrastruktúra módján hozzáférünk, másrészről pedig matematikai kérdés, mert egy volument meg kell vásárolnunk. Tehát a földgáz megvásárlása vagy a földgáz eredete sem politikai állásfoglalás, hanem egy kőkemény, életbevágóan fizikai valóság. Lehet ideológiákat gyártani, de ideológiával fűteni egyelőre még nem lehet.

 

Ideológiai vagy gázszállítási kérdés, hogy a Gazprom legvidámabb barakkja vagyunk-e?

Én az energiaellátás kérdését nem tudom ideológiai szemüvegen keresztül nézni.

 

NEVEZHETNEK A GAZPROM “BÁRMIJÉNEK”, HA EZ AZ ÁRA, HOGY AZ EMBEREK FŰTSENEK

 

De ez sértő, vagy “egy elszálló politikai lózung”?

Nézze, a mai világban már nem szabad megsértődni semmin. Én azt mondom, hogyha az az ára annak, hogy a magyar embereknek lesz elég földgáza télre és senki nem kerül abba a méltatlan helyzetbe Magyarországon, hogy ne legyen gáz ahhoz, hogy fűtsön, fürödjön vagy főzzön, akkor nyugodtan nevezhetnek a Gazprom bármijének. Ilyenkor mindig ez merül fel bennem, amikor látom, hogy az ellenzéki újságírók meg aktivisták köszörülik a nyelvüket rajtam ilyen orosz ügyekben…

 

 

A teljes cikk ITT olvasható!

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek