Női kosárlabda MK – A DVTK legyőzte a Sopront a döntőben

A házigazda DVTK fennállása során negyedszer hódította el a női kosárlabda Magyar Kupát, mivel a vasárnapi döntőben hosszabbítás után 78-75-re legyőzte a címvédő Sopront.

Killik László Női Magyar Kupa, döntő:
DVTK-Sopron Basket (17-20, 21-14, 12-13, 15-18, 13-10) – hosszabbítás után
———————————————————————–
A legjobb dobók: Jovanovic 26 pont, Aho 12, Green 11, Bernáth 10, illetve January 21, Williams 18, Brooks 11

A finálé favoritja a 10-szeres aranyérmes Sopron volt, amely az NB I-ben 17/1-es mérleggel listavezető, míg az Euroligában 8/6-os mutatóval második lett a csoportjában, így pályaelőnnyel készülhet a márciusi negyeddöntőre. Gáspár Dávid együttese esélyeshez méltóan menetelt a DVTK Arénában, a negyeddöntőben 80-35-re lelépte az TFSE-MTK csapatát, míg a négy között 85-47-re verte a PEAC-ot.
A DVTK ugyanakkor 11/6-tal ötödik a bajnokságban, az Európa Kupában pedig a legjobb 16-ig jutott. Az idei Magyar Kupában Völgyi Péter tanítványai 73-71-re legyűrték a Csatát, majd szombaton némi meglepetésre 83-66-tal bizonyultak jobbnak a Szekszárdnál.

A két finalista az idényben egyszer találkozott, akkor az NB I alapszakaszában a Sopron 61-56-ra győzött Miskolcon.
Amióta nyolcas döntőként bonyolítják le az MK-t, a két csapat háromszor csapott össze a fináléban, 2015-ben és tavaly a Sopron, míg 2016-ban a DVTK ünnepelhetett.
A 2021-es budapesti döntőben a miskolciakat 79-56-ra verő Sopron ezúttal 3-5 után egy 8-0-ás rohammal ellépett, de onnantól kiegyenlített küzdelem zajlott a pályán. A hazaiak főként Milica Jovanovic révén többször is kiegyenlítettek, majd a 15. perctől vezettek, és 34-29-re elhúztak. A nagyszünetben 38-34 volt az állás, a DVTK meglepetésre a lepattanócsatában is jobban állt (22-18).
Fordulás után szűk három perc alatt csak két pontot láthattak a nézők, majd a vendégek Briann January 13. pontjával újra magukhoz ragadták a kezdeményezést. Sok kihagyott helyzet jellemezte a mérkőzést, melyre befutott az NB II-es futballmeccsről érkező hazai tábor is dudálva-zászlókat lengetve, így még jobb lett a hangulat az arénában.

Az 50-47-es hazai előnyről induló zárószakaszban a mezőny legjobbja, a 19 pontos Jovanovic négy személyi hibával a kispadra ült. A második félidőben jobban összpontosító és frissebbnek tűnő Sopron kilenc ponttal elhúzott – ez volt a döntő addigi legnagyobb különbsége -, ám három másodperccel a rendes játékidő lejárta előtt Határ Bernadett felesleges szabálytalansága miatt a hazaiak döntetlenre mentették az állást (65-65).
A hosszabbításban Jovanovic hármasával és 24. pontjával 74-69 állt a nagyórán, aztán a hajrában Fegyverneky Zsófia kétszer is triplával próbálkozott a soproni sikerért, de nem célzott pontosan, így a DVTK ünnepelhetett.
A DVTK a nyolcadik fináléjában szerepelt, ezekből négyet megnyert és négyet elveszített. A Sopron 23. alkalommal jutott döntőbe a Magyar Kupában, mérlege 10 győzelem és 13 vereség. A Diósgyőr 1993, 1994 és 2016 után ünnepelhetett ismét MK-győzelmet.
A kupahétvégét két év után újra nézők előtt bonyolították le, de a sportolói zónába csak negatív koronavírusteszttel lehetett belépni.