Oroszország beássa magát Ukrajnában

Oroszország jelentős akadályokat épít, hogy lelassítsa az ukrán erők előrenyomulását az általa védett kulcsfontosságú helyeken. Oroszország hajlandó tárgyalni Ukrajnával. Közben titkos tárgyalások zajlanak Washington és Moszkva között az atomháború elkerüléséről.

A brit védelmi minisztérium hírszerzési értékelése szerint az orosz hadsereg két üzemet használ a megszállt Mariupolban, hogy nagy számban állítson elő “sárkányfogakat” – piramis alakú betontömböket –, amelyeket az előrenyomuló katonai járművek lassítására terveztek.

A blokkok gyártása és elhelyezése a szögesdróttal és aknákkal együtt a legújabb jele annak, hogy az orosz haderő egyre inkább megpróbál átállni a védekezőbb hadviselésre, főként a Dnyeper folyó keleti partján lévő kulcsfontosságú déli Herszon fronton – írja a Guardian.

A brit lap szerint Mariupol környékén több helyen telepítik a sárkányfogakat. mivel ez a város az Oroszországból a Krímbe vezető “szárazföldi híd” részét képezi, amely kulcsfontosságú logisztikai kommunikációs vonal.

A háború egyik legfontosabb csatájává válhatnak a harcok, amelyeknek az előkészületei zajlanak a dél-ukrajnai Herszon körül.

Mick Ryan nyugalmazott ausztrál tábornok szerint kintettel arra, hogy a nemrégiben mozgósított, rosszul kiképzett csapatok nagy számban áramlottak Ukrajnába, az oroszok valószínűleg úgy gondolják, hogy a harctéren a fizikai akadályokkal helyettesíthetik a kiképzést.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szerint őrizetbe vették az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) kilenc diverzánsát, akik helyi tisztségviselők ellen terveztek terrorcselekményeket Herszon megyében.

Eközben Ukrajna háborús hadiállapotra hivatkozva átvette öt stratégiailag fontos vállalat vagyonát. A vállalatok közül néhány – köztük két energetikai vállalat, valamint motorokat, járműveket és transzformátorokat gyártó cégek – az Oroszországgal való együttműködés gyanújával letartóztatott Vjacseszlav Bohuslajev oligarchához köthető.

Ismét rendkívüli áramszünetek kezdődtek kedd reggel számos ukrajnai régióban, köztük Kijevben és hét közép- és kelet-ukrajnai megyében a hideg időjárással megnövekedett áramfogyasztás miatt. Az Ukrenerho nemzeti energetikai vállalat tájékoztatása szerint vészhelyzeti leállás volt a fővárosban, Kijev, Csernyihiv, Cserkaszi, Zsitomir, Szumi, Harkiv és Poltava régiókban.

 

Titkos tárgyalások az amerikaiak és az oroszok között

 

A Fehér Ház nem cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó titkos tárgyalásokat folytat Oroszországgal az ukrajnai nukleáris eszkaláció megakadályozásáról – írja a bbc.

New Yorkban Sullivan azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak “érdekében áll” a kapcsolattartás a Kremllel, de hozzátette: “tisztában vannak azzal, hogy kivel állnak szemben”. Megerősítette, hogy Washington és Moszkva között továbbra is nyitva állnak „a csatornák az Oroszországgal való magas szintű kommunikációra”.

A Wall Street Journal beszámolója szerint Sullivan az elmúlt hónapokban bizalmas megbeszéléseket folytatott orosz kollégájával, Nyikolaj Patrusevvel, a Biztonsági Tanács titkárával és Jurij Uzsakovval, a Kreml vezető külpolitikai tanácsadójával.

A múlt hónapban az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta, hogy a nukleáris fegyverek bármilyen használata “katasztrofális következményekkel járna Oroszország számára”. Az NBC amerikai televíziónak elmondta, hogy magas rangú tisztviselőik az orosz kollégáikkal folytatott magánbeszélgetéseke “kifejtették” a lehetséges amerikai válaszlépések mértékét.

 

Oroszország hajlandó tárgyalni

 

Oroszország kész előzetes feltételek nélkül béketárgyalásokat kezdeni Ukrajnával – közölte az orosz külügyminiszter-helyettes. “Oroszország nem támaszt előfeltételeket az Ukrajnával folytatott béketárgyalásokhoz, de Kijevnek meg kell mutatnia az akaratot erre a folyamatra” – jelentette ki kedden Andrej Rudenko.

A tass.ru szerint a miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy Oroszország mindig is jelezte, kész ilyen tárgyalásokat folytatni. “Ukrajna olyan törvényt fogadott el, amely megtiltja, hogy békés tárgyalásokat folytasson Oroszországgal. Ez az ő döntésük. Mi mindig is kinyilvánítottuk, hogy készek vagyunk az ilyen tárgyalásokra, amelyek nem a mi hibánkból szakadtak meg” – magyarázta Rudenko, hozzátéve, hogy Oroszország és az Egyesült Államok nem tárgyal Ukrajna ügyében.

Bejelentette továbbá a Zaporizzsjei Atomerőmű körüli védőövezetről szóló tárgyalások folytatását. A külügyminiszter-helyettes szerint az Orosz Föderáció illetékes hatóságai tanulmányozzák a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség javaslatait.

 

Ukrajna csak feltételekkel tárgyalna

 

Ukrajna álláspontja továbbra sem változott az Oroszországgal folytatandó tárgyalásokkal kapcsolatban, és Kijev szerint szövetségesei sem kérték arra, hogy tárgyaljon.

Mihajlo Podoljak, ukrán elnöki tanácsadó a Radio Svobodanak azt nyilatkozta, hogy csak akkor fognak tárgyalni Oroszországgal, ha az orosz csapatok elhagyják Ukrajna egész területét, beleértve azokat is, amelyeket 2014-ben megszállt.

A múlt héten a Washington Post arról számolt be, hogy magas rangú amerikai tisztviselők sürgetik Kijevet, jelezze nyitottságát az Oroszországgal való tárgyalásokra, és hagyjon fel azzal, hogy elutasítja a tárgyalást a háború befejezéséről, amíg Vlagyimir Putyin elnök hatalmon van.

A lap szerint miközben az amerikai fél osztja az ukránok álláspontját azzal kapcsolatban, hogy Putyin egyelőre nem gondolja komolyan a tárgyalásokat, elismerik, hogy Zelenszkij totális elutasító magatartása is aggodalmat váltott ki Európa, Afrika és Latin-Amerika egyes részein, ahol egyre inkább érződnek a háború negatív gazdasági hatásai.

 

Forrás: euronews.com

A nyitókép illusztráció.

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 

 


Hasonló cikkek