Ősbemutató Pécsett: Vajda János Zrínyi-kantátája a Kodály Központban

zrínyiemlékévVajdaJános-1

Vajda János Zrínyi-kantátájának ősbemutatója is része a Zrínyi Miklós és katonatársai hősi halálának 450. évfordulója alkalmából  Zrínyiek a magyar zenében címmel  megrendezésre kerülő emlékhangversenynek.

  Zrínyi Miklós várvédő bátorsága és nemesi vitézsége több nagyszerű komponistát ihlettett alkotásra. A pécsi koncert az elmúlt százhúsz esztendő zenei emlékezetét foglalja egybe. Zrínyi Miklós öt évszázadnyi távlatból ma is a helytállás és a bátor férfierő példaképe. A várkapitány és a szigetvári hősök cselekvő hazaszeretetére emlékezve nyilvánították a 2016-os évet „Zrínyi Miklós–Szigetvár 1566” Emlékévvé. Ennek keretében csendül fel először  november 6-án, vasárnap este  a Zrínyiek a magyar zenében című emlékhangverseny részeként Pécsett, a Kodály Központban Vajda János Zrínyi-kantátája.

 A Honvéd Férfikar és a „Zrínyi Miklós – Szigetvár 1566” Emlékbizottság felkérésére Vajda János zeneszerző a Szigeti veszedelem 450. évfordulójára komponálta új művét 2016-ban, a Zrínyi-kantátát .  Az 1949-ben született Kossuth-díjas Vajda János kantátája tenor szólóra, vegyeskarra és szimfonikus zenekarra készült. Az öt tétel a költő Zrínyi Miklós sorainak felhasználásával állít emléket a hadvezérnek és társainak. A második tétel kezdete és vége megidézi Kodály Zrínyi szózatának néhány ütemét. A szigetvári kötődésű Gersy Károly szintén a történelmi emlékév előtt tiszteleg Zrínyi miséjével.

 A Kodály Központban megrendezésre kerülő koncerten négy nagy ívű mű tiszteleg a 450. évforduló előtt, amelyen szólót énekel Fekete Attila Liszt-díjas és Szegedi Csaba Junior Príma-díjas énekművész. A zeneműveket a Tinódi Vegyeskar és a Szigetvári Zeneiskola tanári kamaraegyüttese, a Budapest Stúdió Kórus, a Honvéd Férfikar és a Pannon Filharmonikusok szólaltatják meg. Vezényel Strausz Kálmán Liszt-díjas művész, az Operaház és a Honvéd Férfikar karigazgatója.

 Vajda János, Gersy Károly, Dohnányi Ernő és Kodály Zoltán zeneművei  mellett szerepet kap az irodalmi emlékezet is. Budina Sámuel históriás visszaemlékezései, valamint Ányos Pál, Illyés Gyula és Sík Sándor költeményei állítanak emléket az emberi és katonai helytállásnak. A prózai és verses betéteket Kiss Emma és Oberfrank Pál Jászai Mari-díjas színművész tolmácsolják

 

 

 


Hasonló cikkek