Összefogásból újították fel a csongrádi keresztet

Csongrád út menti keresztje még két évvel ezelőtt sérült meg egy viharban. Civilek, a Szent József Plébánia, valamint az önkormányzat is besegített a helyreállító munkálatokba

A kereszt ennek köszönhetően szeptemberben visszakerülhetett a helyére, és nemrégiben fel is szentelték. Így most ugyanazt a szakrális szerepet tölti be a település hitközösségének, és az arra járó vallásos látogatók életében, mint korábban. Viszont a szent kisépítményekhez hasonlóan, most már ez a kereszt is méltó állapotban van. A felújítás során új alapot és talapzatot is készítettek a keresztnek, ami most már teljesen megújult.

A delmagyar.hu Gyöngyössy Orsolya néprajzkutatótól úgy értesült, hogy korábban is volt hasonló keresztje Csongrádnak, még a 18. században.

Amit eredetileg a szőlőföld szakrális védelme, valamint az áradás megelőzése céljából állíttathattak. Az ismert források szerint a csongrádiak Félegyháza-szentkúti és tiszaalpári gyalogos zarándok­útvonalának is fontos állomása lehetett ez a kereszt: Sohlya Antal kántor leírásában olvasható, hogy a város határában lévő, utolsó keresztnél a plébános és az itthon maradók elbúcsúztatták a zarándokokat, akik aztán a szőlőbeli dűlőutakon keresztül, énekelve vonultak a búcsúra – mondta a néprajzkutató.

Régen minden településen voltak ehhez hasonló szent keresztek, út menti szakrális tartalommal és áldással bíró kisépítmények. Védtek a rossztól, a bajtól, természeti katasztrófáktól. Bárki ellátogathatott hozzájuk, aki csendet és nyugalmat akart, aki áldást kért a szentektől, vagy szeretett volna elmondani egy imát.

Aztán az évek előrehaladtával ezek a megszentelt tárgyak, építmények veszítettek jelentőségükből. Tönkrementek, elöregedtek, és talán nem jutott annyi figyelem, idő a helyreállításukra. Ráadásul a városiasodás is más felé fordította a figyelmet: a fejlődésre, a haladásra, a jövőre. De a környékbeli eseményeket látva, úgy tűnik, ma ismét teret nyert a hitből fakadó emléktárgy, emlékműápolás. Hiszen ez jelképezi a hagyományt, a vallás tiszteletét és az összetartozást. Ugyanakkor az egyénnek is nyugalmat ad, mert egyedül is eltölthet néhány percet az út menti szentelményeknél.

Korábban mi is beszámoltunk néhány szobor, illetve keresztszentelésről. Röszkén, valamint Mórahalom és Zákányszék között. De az elmúlt hetekben is nőtt az út menti keresztek száma Csongrád – Csanád megyében. Nem rég Forráskúton és Makó-Rákoson is ilyen építményt avattak, hoztak helyre.

Farkas Cs. Tekla

Nyitókép: illusztráció!


Hasonló cikkek