Politikai káoszban Romániában az elnökválasztás előtt

Nem egyszerű a kormányalakítás Romániában. Az ellenzék ugyan megbuktatta Viorica Dancila kormányát, de még mindig nem tudni, milyen kormány alakulhat Bukarestben. Kormányzóképes egyezség híján uniós biztost is nehezen találnak, és addig csúszik az új Európai Bizottság megalakulása. A Világ összeállítása.

Közeledik a romániai elnökválasztás napja, de úgy tűnik, a pártok nem az elnökválasztással, hanem a kormányalakítással vannak elfoglalva: nincs egyetértés a kormányt buktató ellenzéki oldalon.

Majdnem mindegyik párt egymásnak ellentmondó feltételekkel támogatná az új kabinet megalakulását.

Elemzők szerint még hetekig működhet ügyvivőként a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott Dancila-kormány.

Még az új kormány sem állt fel

Eközben pedig gőzerővel zajlik az elnökválasztási kampány, csak annak nem a lehetséges államfők a főszereplői. Gyakorlatilag a kampány nem az elnökválasztásról, nem az elnökjelöltekről szól, hanem a kormányalakításról.

Bizalmatlansági indítvánnyal menesztették a parlamentben a Dancila-kormányt, de most éppen az új kormány megszületésének a gondjaival küszködnek.

A román államfő a Nemzeti Liberális párt elnökét, Ludovic Orbant kérte fel kormányalakításra.

Az új kabinet a jövő év őszén esedékes parlamenti választásokig irányíthatja az országot. A Nemzeti Liberálisoknak a kormánybuktatáshoz sikerült szövetségeseket találni, de úgy tűnik, a kormányalakításhoz nem elég ez az összefogás.

A szakértő szerint a kormányalakításról legfeljebb csak november 4-én szavazhatnak a képviselők, miközben az elnökválasztás első fordulója november 10-én lesz, így a két politikai esemény szinte egymásra tolódik.

Jelen pillanatban az a legjellemzőbb kép a kampányról, hogy nincs igazi kampány” – fogalmazott Pászkán Zsolt. A Külgazdasági és Külügyi Intézet külpolitikai elemzője két jelöltet nevezett meg, akik véleménye szerint hagyományos elnökválasztási kampányt folytatnak.

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor, és a Népi Mozgalom Párt (PMP) által támogatott Theodor Paleologu legutóbb Jászvásáron tartott vitában vázolták fel, hogy  milyen Romániát képzelnének el – fogalmazott.

Beindult az RMDSZ kampánya

Kelemen Hunor fáradhatatlanul járja a magyarok lakta vidékeket. Marosvásárhelyen, egy közéleti beszélgetésen úgy fogalmazott: a városnak esélye van arra, hogy Székelyföld gazdasági, kulturális, illetve oktatási vezető erejévé váljon, ehhez azonban változásra van szükség a város élén.

Marosvásárhely egy új esélyt ad saját magának, és ez az itteni magyar embereken múlik, és azokon a román embereken, akik kiábrándultak a mostani városvezetésből” – nyilatkozta Kelemen Hunor, hozzátéve, hogy ezt az üzenet igyekszik megfogalmazni az elnökválasztási kampánya során.

Kelemen Hunor szerint a romániai elnökválasztás azt is megmutatja majd, mennyire erős a közösség,
és hogy a jövő évi önkormányzati választáson hogyan alakulhat a magyar érdekek képviselete. A szakértő szerint a többi elnökjelölt azért nem folytat valódi választási kampányt, mert legtöbbjük számára még az is túl nagy erőfeszítés, hogy valódi, hosszú távú célokat megfogalmazzon.

Harminc éve a román politikai elit képtelen volt kitalálni, hogy mit akar Romániából. Maguk a pártok sem hagyományos pártok, csak egyfajta érdekcsoportok, amelyek különböző címkéket ragasztanak magukra, attól függően, mit lehet a nyugati ideológiai boltban kapni” – fogalmazott a Románia-szakértő.

A román uniós biztos nélkül csúszik az új Európai Bizottság megalakulása is

A szakértő elmondta, hogy igazából egyik pártnak sincs elképzelése arról, hogy milyen országot szeretnének, akár egy ötéves távlatban is.

A romániai politikai patthelyzet azonban nem csak a román választóknak kínos. Amíg ugyanis nincs valamiféle kormányzóképes egyezség, addig uniós biztost is nehezen találnak, és addig csúszik az új Európai Bizottság megalakulása is. Brüsszelben pedig már csak Bukarestre várnak, és egyre fogy a türelem.


Hasonló cikkek