Putyin és Berlusconi újra kapcsolatba lépett

Kiszivárgott egy hangfelvétel arról, ahogy Silvio Berlusconi, akit régóta barátság fűz Vlagyimir Putyinhoz dicsekeszik azzal, hogy nemrég újra kapcsolatba lépett az orosz elnökkel, ajándékokat és “édes” leveleket küldtek egymásnak. A felvétel tovább mélyítheti a konfliktust a volt miniszterelnök és az Ukrajna-párti Giorgia Meloni között, aki várhatóan Olaszország következő kormányfője lesz.

 

Berlusconi beszámolt a közte és Putyin között zajló ajándék- és levélváltásról

 

A LaPresse olasz hírügynökség hozta nyilvánosságra, ahogy a 86 éves Berlusconi beszámolt a jobbközép Forza Italia (Hajrá Olaszország) törvényhozóinak a közte és Putyin között zajló ajándék- és levélváltásról a héten az alsóházi képviselőházban tartott ülésen.

“Újra kapcsolatba léptem Putyin elnökkel” – mondta Berlusconi. “Küldött nekem 20 üveg vodkát és egy nagyon édes levelet a születésnapomra. Én 20 üveg Lambruscóval (pezsgő olasz vörösbor) és egy hasonlóan kedves levéllel válaszoltam”. A különleges vodkaszállítmány Oroszországból Berlusconi 86. születésnapja alkalmából érkezett szeptember végén, pár nappal azután, hogy a jobboldali koalíció nyert az olaszországi választásokon.

Berlusconi dicsekvése az ajándékról akkor került a címlapra, mikor a koalícióban épp felosztják a jobboldali pártok közt a kabinet posztjait, és Giorgia Meloni – a kormányfői poszt várományosa, akinek pártja a legtöbb szavazatot kapta – határozottan Ukrajnát támogatja az orosz agresszióval szemben.

 

A hangfelvétel alapján Berlusconi védte Putyin álláspontját

 

A Forza Italia a koalíció kisebbik tagja, és többek között a külügyminisztériumra pályázik.

A hangfelvétel alapján Berlusconi védte a Kreml álláspontját a háborúval kapcsolatban, és azt hangoztatta a képviselőknek, hogy orosz tisztviselők többször is azt mondták, hogy a Nyugat háborúban áll Oroszországgal, “mert mi fegyvereket és pénzügyi támogatást adunk Ukrajnának”.

 

Berlusconi és Putyin 2003-ban a Moszkvától mintegy 120 kilométerre északnyugatra fekvő Zavidovóban.

 

Rövid időn belül ez a második alkalom, hogy botrányt kavar a volt miniszterelnök azzal, hogy megvédi Putyint, akihez nem titok, hogy régóta szoros barátság köti. 2014-ben még a Krím félszigetre is ellátogatott az orosz elnökkel, miután elcsatolták Ukrajnától. Az annexiót hivatalosan eddig csak hat ország ismerte el (Szíria, Afganisztán, Kuba, Venezuela, Észak-Korea és Szudán), további 18 ország pedig ‘de facto’ Oroszország részének tekinti.

 

Putyint “belekényszerítették a katonai műveletbe”

 

A választási kampány hajrájában Berlusconi az olasz köztévében arról beszélt, a hivatalos orosz megfogalmazást használva, hogy Putyint “belekényszerítették a katonai műveletbe”. Berlusconi azt is mondta, hogy Moszkva terve az volt, hogy egy hét alatt bevegyék Kijevet, és (az amúgy demokratikus úton megválasztott) ukrán elnök, Zelenszkij helyére “egy tisztességes emberekből álló kormányt” tegyenek, majd egy hét múlva távozzanak. Később azzal próbált visszakozni, hogy szavait túlságosan “leegyszerűsítették”.

Berlusconi hivatala a mostani vodkás, habzó boros incidenst azzal próbálta cáfolni, hogy azt állították, hogy nem lépett újra kapcsolatba Putyinnal, csak “egy régi történetet mesélt”. A felvétel nyilvánosságra kerülése után pártja megkísérelte, hogy elhatárolódjon az elhangzottaktól.

“Mindenki tudja, hogy mi a Forza Italia és Silvio Berlusconi elnök álláspontja az ukrán konfliktussal és az oroszok felelősségével kapcsolatban, ami összhangban van Európa és az Egyesült Államok álláspontjával, és melyet több alkalommal is megerősítettek nyilvánosan” – áll a párt közleményében. “Nincsenek és soha nem is voltak kétértelműségre utaló tényezők”.

 

Koalíciós feszültségek a választások után, kormányalakítás előtt

 

A kiszivárgott hangfelvétel valószínűleg tovább nehezíti a Forza Italia vezetőjének kapcsolatát Melonival, aki a miniszterelnöki poszt várományosa. Bár Meloni pártjának szélsőjobboldalisága, és korábbi euroszkeptikus megjegyzései miatt aggódva nézték az olasz választásokat Brüsszelből, de többször kiállt a közös EU-s álláspont és Ukrajna mellett.

A kettejük közötti kapcsolat már korábban is elmérgesedett, egyrészt amiért Berlusconi ragaszkodott ahhoz, hogy egy pártfogoltját fontos pozícióba ültesse a kabinetben. Másrészt azért, mert a Forza Italia nem volt hajlandó megszavazni a szenátus elnökjelöltjét.

Meloni ráadásul nem számíthat támogatásra a másik koalíciós partnertől, a Matteo Salvini vezette Ligától sem. Bár a párt vezetője a háború kitörése óta többször elhatárolódott korábbi oroszbarát, Putyint dicsérő kijelentéseitől, Lorenzo Fontana, a Liga frissen megválasztott házelnöke az Oroszország elleni szankciók veszélyes következményeire figyelmeztetett az olasz köztévében.

 

Forrás: euronews.com

 

Nyitókép: Silvio Berlusconi és Vlagyimir Putyin találkozója 2019-ben a római reptéren / euronews.com

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek