Rendesen belehúzott a brit gazdaság

A csütörtökön ismertetett legújabb mérőszámok szerint csaknem negyedszázada nem mért ütemű élénkülésnek indult a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor – és vele együtt az egész brit gazdaság – aktivitása, mindenekelőtt a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítésének hatására.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusban 62,9-re emelkedett az áprilisi 61,0-ről.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik. A brit szolgáltatási ágazat teljesítménye a májusi mérőszám alapján 1997 májusa óta nem tapasztalt ütemben élénkül.

A májusi szolgáltatási index az IHS Markit modellszámításai alapján azt jelenti, hogy a feldolgozóipari és a szolgáltatási ágazat együtt számolt kompozit BMI-mutatójának súlyozott átlaga az áprilisi 60,7-ről a múlt hónapban szintén 62,9-re emelkedett. Ez a brit gazdaság két fő pillérét alkotó szektor legmagasabb kompozit aktivitási mérőszáma azóta, hogy ennek a mutatónak a rendszeres havi összeállítása 1998 januárjában elkezdődött.

Az élénkülés üteme különösen a koronavírus-járvány okozta tavaly tavaszi súlyos visszaeséssel összemérve kirívó.

Az IHS Markit és a CIPS akkori mérése alapján 2020 áprilisában – a koronavírus-járvány megfékezését célzó akkori országos korlátozások bevezetése utáni első teljes hónapban – a feldolgozóipari és a szolgáltatási ágazat kompozit BMI-mutatója 13,8 volt. Ez messze a legalacsonyabb szint volt a kompozit aktivitási mérőszám rendszeres összeállításának 23 évvel ezelőtti kezdete óta, és azt jelezte, hogy a brit gazdaság egészének aktivitása abban az időszakban szabadesésszerűen zuhant.

A tavaly áprilisi kompozit mérőszámon belül a brit szolgáltatási ágazat BMI-mutatója 13,4 volt, amely a szektor aktivitásának teljes összeomlására vallott. Ezt tükrözte a brit gazdaság egészének akkori teljesítménye is: a brit hazai össztermék értéke a tavalyi második negyedévben 19,5 százalékkal, 2020 egészében 9,8 százalékkal zuhant.

A modern brit gazdaságtörténetben eddig nem volt példa ilyen mértékű negyedéves és éves visszaesésekre.

Tim Moore, az IHS Markit gazdasági kérdésekért felelős igazgatója a múlt havi aktivitási mérőszámok csütörtöki ismertetéséhez fűzött kommentárjában kiemelte: a brit szolgáltatási szektor aktivitásának csaknem negyedszázados rekordot döntő ütemű élénkülése azt jelzi, hogy a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások oldása és a nagy-britanniai oltási kampány sikere felszabadította az eddig elfojtott üzleti és fogyasztási kiadásokat.

Moore szerint mindez megteremti a lehetőséget arra, hogy a brit gazdaság egésze a második negyedévben “szemkápráztató ütemű” növekedést produkáljon.

A brit gazdaság idei növekedési kilátásait az elemzői közösség is egyre derűlátóbb módon ítéli meg.

A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlege (BofA Global Research) legfrissebb, felülvizsgált prognózisában közölte: az általa eddig várt 5,9 százalékról 7,4 százalékra javította a brit hazai össztermék idei egész évi növekedésére szóló előrejelzését.

A fejlett ipari gazdaságok alkotta Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) új globális előrejelzésében 5,1 százalékról 7,2 százalékra javította a brit gazdaság idei növekedésére szóló prognózisát.

Jelentősen javította növekedési előrejelzését a Bank of England is. A brit jegybank legfrissebb pénzügypolitikai jelentése szerint a brit hazai össztermék 7,25 százalékkal nőhet 2021 egészében a korábbi prognózisban szereplő 5 százalék helyett.

Ilyen ütemű éves növekedés azóta nem volt a brit gazdaságban, hogy 1949-ben elkezdődött az éves növekedési ütemek mérése a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal.


Hasonló cikkek