Rendhagyó tárlat nyílt Kecskeméten

Kecskemét belvárosának – helytörténeti szempontból is kiemelkedő – kilincseiből nyílt fotótárlat kedden a megyei iparkamara székházában. Harsányi Zsuzsanna festőművész fotói a jövőben a város térinformatikai rendszerében és a Katona József Múzeum gyűjteményében is helyet kapnak.

 

Tudatosan járta Kecskemét utcáit

 

A kiállítás megnyitóján a közönség megismerhette annak történetét, Harsányi Zsuzsanna számára honnan jött az ötlet a kilincsek megörökítésére.

Az ismert festőművész elmesélte, a koronavírus járvány idején sokszor tette meg az utat gyalogosan a Hunyadiváros és a belváros között, hogy édesanyját meglátogassa. Nap mint nap elsétált a Bem utcán, ahol egy romos épületen gyönyörű kilincs díszelgett. Felvetődött benne az ötlet, hogy ha ezt az épületet lebontják, odavész a kilincs, már senki sem fogja többet látni. Innen indult az egész történet. Ezt követően már tudatosan járta a belváros utcáit, és minden helyi védettségű, műemlékvédelem alatt álló, valamint régi, zömében az 1950-es évek előtt épült épületen megörökítette a kilincseket. Művészettörténészként azonnal felismerte, mely épületek, épületrészek érdemesek arra, hogy az utókornak megörökítsék, így a sor a kilincsek után bővült a nyílászárókkal, vasalatokkal, kerékvetőkkel, zászlótartókkal, díszelemekkel. Az értékek kibővítésének ötletét Öveges László főépítész adta.

Harsányi Zsuzsanna hozzátette: a fotók felhasználása többcélú lehet. Egyrészt az értékeket megmentik az utókornak. Hasznos lehet a jövőben, ha egy-egy fontos épületet szeretnének majd eredeti pompájában felújítani. Jól jöhet helytörténeti vetélkedőkhöz, és mindenkinek, aki szeretné megismerni jobban Kecskemét múltját. A fotó adatbázis bármikor bővíthető.

 

A múzeum örömmel fogadja az eredeti kilincseket

 

Jelenleg a nagykörúton belüli házak, illetve néhány távolabbi helyi védettségű és műemlékvédelmi épület építészeti remekei találhatók meg a gyűjteményben.

A mintegy 4000 fotót tartalmazó adatbankot, egy adathordozón Harsányi Zsuzsanna dr. Rosta Szabolcsnak, a Katona József Múzeum igazgatójának adta át ünnepélyesen a kiállításon. Az „időkapszula” kapcsán a múzeumigazgató megjegyezte, a kulturális javak megőrzése kiemelt feladatuk. Elsősorban a műtárgyak kerülnek a múzeumba, de ma már az sem ritka, ha digitálisan kapnak anyagot. Megköszönte a felajánlást, és Harsányi Zsuzsanna fáradtságos munkáját, mellyel a fotókat elkészítette, és tematizálta, információkkal ellátta a sok ezer darabot. Végül hozzátette: a múzeum örömmel fogadja az eredeti kilincseket is, ha a háztulajdonos már nem tart rá igényt.

A kiállítást Gaál József alpolgármester, az iparkamara elnöke nyitotta meg. Elmondta, hogy a több ezer fotóból álló adatbankot Kecskemét város honlapján is elérhetővé teszik, az Örökségünkön belül az építőmesteri alkotások blokk alatt. Beleillesztették a város térinformatikai rendszerébe, melyet évek óta fejlesztenek, bővítenek. A különböző rétegben megismerhető a város közmű elhelyezkedése, parkjai, zöldterületei, és most már a városépítészeti értékeivel is bővíthetik. Mindez városmarketing szemponjából is értékes.

A többszáz szemet gyönyörködtető, változatos iparos remekből 36 fotót és 3 képzőművészeti alkotást tekinthet meg a látogató a most megnyílt tárlaton. -írja a BAON.hu

Révhegyi Andrea

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek