Richter Holokauszt festményei sosem kerülnek a műtárgypiacra

Zsidó rabok elégetésének fotóit értelmezte újra a művész.

Rengeteg Richter-rajongót fog vonzani a berlini Nemzeti Galéria, azok után, hogy a 89 éves művész, 100 művét adományozza nekik hosszú távra. A felajánlott munkák között ott szerepel a négyrészes koncentrációs táborra emlékeztető Birkenau sorozat, ugyanis Richter sosem szerette volna, hogy ezek a festmények kereskedelembe kerüljenek.

Az absztrakt festmények kiindulópontja négy fénykép, amelyeket 1944. augusztusában egy zsidó rab készített, az auschwitz–birkenaui koncentrációs táborban. A fotókon az látszik, ahogy a meggyilkoltak holttestét elégetik. Richter sokat bajlódott, hogyan is tudná megfelelően újraalkotni a fotókat, végül absztrakt mintákkal zavarta össze az eredetileg figurálisan megfestett kép realisztikusságát. A festmények nem adnak választ, inkább kérdések a holokauszt ábrázolhatóságával kapcsolatban.

Richternek hatalmas hatása volt a jelenlegi évtizedek művészetére” – mondja Joackim  Jäger, a Neue Nationalgalerie igazgatója. “A Birkenau életben tartja a Holokauszt emlékét, azzal a kérdéssel karöltve hogyan kezeljük ezt az emberiség ellen elkövetett bűntényt, amely kérdést ismételtem meg kell válaszolni.” – Jäger.

A sorozat először az Alte Nationalgalerieben lesz látható Szeptemberig, majd Japánba utazik egy Richter munkáit összegző kiállításra. A művek 2023-ban kerülnek végleges helyükre, a jelenleg felújtás alatt álló Nemzeti Galériába. Richter egyike lesz azon kevés művészeknek, Rebecca Horn és Joseph Beuys mellett, akik önálló kiállítási termekkel rendelkeznek.

 

gerhard richter birkenau

 

Kultúra | Pannonhrnök

Kövessen minket: Facebook


Hasonló cikkek