Természetes stresszcsökkentés a maják kincsével

A mindennapos stressz számos betegséggel összefüggésbe hozható, károsan hat a szív- és érrendszerre, fokozza a cukorbetegség és a daganatos betegségek kockázatát, és alvásproblémákat is előidézhet.

A stressz testi-lelki egészségünkre egyaránt hatással van. Napi 7-8 kocka (40 gramm) csoki elfogyasztásával azonban már két hét alatt jelentősen mérsékelhető a stresszhormonok szintje a nagy stressznek kitett emberek szervezetében.  Nem is találhatnánk egyszerűbb módot a stressz csökkentésére!

csoki

Minden bizonnyal a közép-amerikai maják voltak az elsők, akik kakaóbabot termesztettek. Eredetileg ital formájában fogyasztották fahéjjal és borssal, amit az istenek italának neveztek. Erre utal a kakaó tudományos elnevezése is: Theobroma cacao, ahol a theo istent, a broma étket jelent.

Az ősi civilizációban a kakaót fáradtság ellen, ziháló légzésre, láz enyhítésére, gyenge szívre, az emésztés elősegítésére és vágyfokozóként használták. Azóta számos jótékony hatását felfedezték. A kakaó az egyik leggazdagabb flavonoidforrás, rendszeres, mérsékelt fogyasztása védi a szívet és az érrendszert, gyulladásellenes, immunerősítő, valamint trombózisgátló hatással rendelkezik.

Európába az 1500-as évek közepén érkezett, és az 1800-as évektől a 20.századig alakultak ki a kakaóitalból a különböző fajtájú csokitermékek.

A stressz elleni hatása nem az édes íznek köszönhető, ahogy sokan hiszik, hanem a kakaó szárazanyagtartalmában rejlő vegyületeknek. A kakaó antioxidáns hatású polifenoljai, a flavonoidok csökkentik a kortizol és az adrenalin stresszhormonok szintjét. Minél magasabb egy csokoládé kakaó szárazanyag-tartalma, annál jobban csökkenti a stresszt, ezért a legjobb, ha étcsokit fogyasztunk, bár még a tejcsokinál is kimutattak hasonló hatást. Ugyanakkor mivel az étcsokiban sokkal több a flavonoid, mint a tejcsokiban, ráadásul a tejfehérje gátolhatja ezek felszívódását, érdemesebb minél magasabb szárazanyag-tartalmú, sötét csokit választani. Csak a fehér csokit nem érdemes stressz ellen fogyasztani, ugyanis hiányzik belőle a hatásos összetevő.

Az elégedettség érzését fokozza, valamint a depresszió ellen hat továbbá a kakaó triptofán tartalma, melyből a szervezet rákellenes melatonint, és a szerotonin nevű boldogsághormont állítja elő.

Fotó:

Copyright: vesnacvorovic / 123RF Stock fotó


Hasonló cikkek