Történelmi séta a megújult füleki várban

Közép-Szlovákia déli részének egyik legszebb turisztikai látványossága a füleki vár, mely ma is impozánsan magasodik a csendes kisváros fölé. Látogasson el Ön is az egyik legszebben gondozott felvidéki erősségbe.


Érdemes felkapaszkodni a fellegvár legmagasabb pontjára – Hegedűs Norbert felvétele

 

Közép-Szlovákia déli részének egyik legszebb turisztikai látványossága a füleki vár, mely ma is impozánsan magasodik a csendes kisváros fölé.

Míg a közeli sőregi és ajnácskői várak falai alulmaradtak az idővel folytatott egyenlőtlen harcban, Fülek vára máig büszkén magasodik a város fölé.

Felvidék gyöngye

Első ismert tulajdonosa egy Fulkó nevű rablólovag volt, akit 1246-ban fosztottak meg a birtokától. 1544-ben kerül Bebek Ferenc gömöri főispánhoz, az ő idejében zajlott le a vár modernizációja olasz építészek tervei alapján. 1554-ben a törökök mégis elfoglalták, így a vár 39 évre az Oszmán Birodalom legészakibb szandzsákjának központja lett. A császári csapatok 1593-ban foglalták vissza, ezt követően pedig Fülek a szélesebb vidék egyetlen olyan birtoka lett, ahol a lakosok biztonságban éltek a töröktől. A török szultán 1682-ben a budai Ibrahim pasát és Thököly Imre kuruc vezért küldte a vár ellen. A 700 fős helyőrség mellé mintegy 4 ezer ember zsúfolódott be II. Koháry István várkapitány vezetése alatt. Velük szemben egy ötvenezres sereg gyűlt össze, mellyel szemben a védőknek nem volt esélyük. Az ostrom után a várat már nem újították fel, a vár köveit a helyi építkezésekhez hordták el. A vár széles körű felújítása az 1970-es években indult meg. A lendület az 1990-es években megszakadt, majd 2003 után ismét folytatódott.

A Bebek-torony – Hegedűs Norbert felvétele
Legújabb feltárások

A legújabb fejlesztésekről Titton Viktóriát, a Füleki Vármúzeum igazgatóját kérdeztük, aki 2015 májusától áll az intézmény élén. Ez alatt az öt év alatt sok érdekes fejlesztés zajlott, ami annak is köszönhető, hogy az előző igazgató, Agócs Attila, Fülek jelenlegi polgármestere is nagy figyelmet fordított a várra. A gördülékeny együttműködés azért is fontos, mert a nagyobb pályázatokat csak 
a város tud pályázni, a felújítások, építkezések, kutatások így többnyire közös erővel valósulnak meg. „Jelenleg is zajlik egy felújítás, ami 3 pályázatból tevődik összeˮ – mondta Titton Viktória. A középső vár vízelvezetésének megoldása, illetve két ágyúállás látogathatóvá tétele történik.

Az Interreg-pályázatnak köszönhetően megépült az új parkoló és felújították a 17. századi városfal utolsó bástyáját, a Bebek-torony tetőszerkezetét, új tető került a kis bástyára, felújították továbbá a borházat, amiből kézművesház lett. Emellett szakmai kiadványok megjelentetését is elindították – Discussiones Filekienses néven. Mivel 
Titton Viktoria is régész, ezért sikerült elérnie, hogy a feltárásokat már 
a múzeum folytathassa, a feltárásokért befolyt pénzt pedig visszaforgatják a leletek gondozására és új kiállításokra.

Látnivalók a várban

A városba érkező turisták többsége a várromot akarja megnézni, holott a lehetőségek ennél sokkal tágabbak. „Sokan meglepődnek, hogy a Bebek-toronyban egy ötemeletes múzeum is találhatóˮ – mondta Titton Viktória. Az alsó szinten a környék őskori maradványait mutatják be, és A megkövült élet emlékei Fülek környékén címet viseli. A tárlat a tengeri állatok, hüllők kövületeit, gerinctelen ősmaradványokat és növénylenyomatokat tartalmaz. A másik, háromszintes kiállítás A füleki vár évszázadai név alatt bemutatja a vár és a várhegy fejlődését az őskortól az első írásos emléken át (1242) a 17. század végéig, a vár pusztulásáig. Találunk itt rézkori leleteket, középkori kerámiákat, fémszerszámokat és fegyvereket, valamint a 39 éves török uralom emlékeit is. Emellett megismerhetjük Fülek környékének legjelentősebb régészeti leleteit is, a várgedei bronzkincs kiemelt darabjait, a Perse község mellett talált avar kori övvereteket vagy a ragyolci bronzkori temető sírkerámiáit. A torony ötödik szintje minden évben tematikus kiállításokkal várja a látogatókat.

A várban zajló felújítási munkálatok és a folyamatban lévő régészeti feltárás miatt bizonyos részeket lezártak a látogatók előtt, de ha fel akarunk kapaszkodni a vár tetejére, így is szép kis séta vár ránk. A kilátás, akár a Bebek-torony kilátójából, akár a fellegvárból tekintünk alá – egyszerűen lenyűgöző.

Kézműves házikó

Lefelé vezető utunk során megtekinthetjük az alsó várban kialakított régészeti tanösvényt, mely levezet a borházhoz, ahol kézműves házikót rendeztek be. Itt a füleki kézművességet, mesterségeket mutatják be. Szintén az alsó vár udvarán, a kisbástyában tekinthető meg egy panelkiállítás, ahol a környékbeli várakról és kastélyokról helyeztek el információs táblákat. Ide fából készült játékok kerülnek a kisebbeknek, a torony hűvösében megpihenhetnek, olvasgathatnak a látogatók.

A felújított borház, melyben a kézművességé lesz a főszerep

Érdekességek a vidéken

Ha nem akarunk messzire menni, megtekinthetjük a várhegybe vájt légvédelmi folyosókat, melyeket 2018-ban nyitottak meg. „Csak azután jöttünk rá, hogy mik is ezek, mikor kibontottuk őketˮ – mondta Titton Viktória. A légvédelmi folyósokat idős fülekiek elbeszélése alapján kezdték keresni, akik emlékeztek rá, hogy a világháború alatt ott bújtak meg a bombázások elől. Két folyosót bontottak ki, és az egyikben rendezték be azt az állandó kiállítást, ami a második világháború időszakát mutatja be Füleken. A kiállítás kétnyelvű információs paneleket és régi fotókat tartalmaz. Mindegyik panelen a füleki lakosok visszaemlékezéseit örökítették meg a második világháború idejéből.

A kilátás lenyűgöző

Titton Viktória azt is elmondta, hogy az utóbbi időben megindult a helyi turisztikai látványosságok üzemeltetői közötti együttműködés. Például aki jegyet vált a somoskői várba, az ingyen bemehet a Füleki Városi Múzeumba. Ha valaki a füleki várba vesz jegyet, akkor Somoskőn 50 centes kedvezményt kap az ottani jegy árából. Hasonló egyezség van a füleki katolikus templommal is. A Városi Honismereti Múzeum állandó kiállítása korszakban pontosan kapcsolódik a várban látható kiállításhoz, a tárlatnak köszönhetően a 17. század végétől egészen a 20. század végéig ismerhető meg Fülek története, tehát a vár után érdemes egyenesen ide látogatni.

Titton Viktória

Kísérőrendezvények

Talán a legnagyobb rendezvény a Füleki Várjátékok. Ez egy kétnapos akció, melyet általában június közepén rendeznek meg, de idén a koronavírus miatt elmaradt. Szerencsére úgy tűnik, hogy szeptember utolsó hétvégéjén (szeptember 26–27.) mégis sikerül megrendezni a már hagyományos várjátékokat . „Azzal a különbséggel, hogy ezúttal szombaton lesz a nemzetközi íjászverseny, vasárnap pedig a várjátékok. Ha nem jön közbe valamiˮ – mondta Titton Viktória. A koronavírus miatt a másik fontos kísérőprogram, a múzeumok éjszakája is elmaradt májusban. De a vármúzeum ezen kívül váras gyermeknapokat is tart és betársul más rendezvényekbe, például az UDVart fesztivál szervezésében is segítenek. A városnapok keretében is tartanak kiállításokat illetve minden hónapban van egy könyvbemutató a könyvtárban – egyszer szlovák, egyszer magyar nyelven.

Forrás: ujszo.com


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek