Tőzsde – Jelentős emelkedésben az indexek New Yorkban

Egyhavi csúcsra emelkedtek az irányadó tőzsdeindexek New Yorkban csütörtökön, a kereskedelmi feszültségek enyhülése mellett egy sor kedvező makroadat tompította a gazdasági növekedés lassulása miatti aggodalmakat.

Közép-európai idő szerint este fél nyolckor, két és fél órával a zárás előtt a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 1,58 százalékos, a tőzsdén jegyzett legnagyobb amerikai részvénytársaságok Standard & Poor’s 500-as mutatója 1,33 százalékos, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 1,58 százalékos pluszban állt.
Augusztus 1-je óta csütörtökön érték el legmagasabb szintjüket az indexek, az S&P 500-as index rövid időre át is törte az 50 napos mozgóátlagot.
A kereskedést mozgató optimizmus annak tudható be, hogy az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi főtárgyalói telefonon egyeztettek, és abban állapodtak meg, hogy októberben ülnek össze. A kínai kereskedelmi minisztérium tájékoztatása szerint szeptember közepén indulnak el a szakértői tárgyalások, hogy előkészítsék a legmagasabb szintű eszmecserét.

A hír hatását tovább erősítette, hogy sorra érkeztek az amerikai gazdaság teljesítményének javulását tükröző adatok. Az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet közlése szerint a vártnál erősebben, 195 ezer fővel bővült a foglalkoztatottak száma augusztusban, miközben a feldolgozóiparon kívüli – főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő – szektor felpattant háromhavi mélypontjáról. Ugyancsak a vártnál nagyobb mértékben nőtt az amerikai gyáripar megrendeléseinek értéke júliusban, már a második egymást követő hónapban.

Az amerikai nyersolajtartalékok csökkenésének híre, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi vita rendezésébe vetett remények erősödése felfelé hajtotta a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) árát.
A novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,05 százalékos nyereségben, 61,34 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 1,01 százalékos pluszban, 56,83 dolláron forgott.
Egy euróért 1,1036 dollárt adtak, 0,03 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz. A japán jenhez képest viszont 0,55 százalékkal drágult a dollár, 106,97 jenen forgott. A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 0,05 százalékkal, 98,4020 pontra csúszott le.

 


Hasonló cikkek