Űregyezményt írt alá Amerika és India

Az Egyesült Államok és India kedden megegyezett, hogy többek között egyesíti erőit a Mars további feltérképezésére.

Két megegyezést írt alá Torontóban, a 65. világűrkongresszuson Charles Bolden, az amerikai űrügynökség (NASA), és K. Radhakrishnan, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) vezetője.

Az egyik „kikövezi az utat a Mars későbbi, együttes feltérképező misszióihoz”, míg a második lehetővé teszi egy Föld-megfigyelő szatellit közös fejlesztését.

Bolden közleményében hangoztatta, a két dokumentum aláírása a NASA és az ISRO erős elkötelezettségét tükrözi a tudomány előmozdítására és a földi élet javítására. „A partneri kapcsolat kézzelfogható előnyöket nyújt majd mindkét országnak és a világnak is” – tette hozzá.

Az együttműködés megalapozza „egy közös marsi munkacsoport létrejöttét, amelynek célja azonosítani és kivitelezni ama tudományos és technológiai célokat, amelyeken a két űrügynökség a marsi feltérképezést érintően osztozik” – írja közleményében a NASA.

A csoport évente egyszer ülésezik majd, hogy megtervezze a tevékenységeket, többek között potenciális NASA-ISRO kooperációt a későbbi marsi küldetésekhez. Ezenfelül tervbe vették a Marshoz nemrégiben megérkezett MAVEN és a MOM szonda közös megfigyeléseit és tudományos elemzéseit is.

Az amerikai MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) szeptember 21-én érkezett meg a Vörös Bolygóhoz, feladata a felső légkör tanulmányozása. Az indiai MOM (Mars Orbiter Mission) az ország első marsi szondája, amely szeptember 23-án állt pályára a bolygó körül, feladata a felszín és a légkör vizsgálata.

A két fél 2020-ban egy Föld-megfigyelő missziót is tervez, ez a NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar).


Hasonló cikkek