Blaszczak: Megvédi Európát a V4

A védelmi együttműködés továbbra is a V4 egyik legfontosabb eleme – jelentette ki a lengyel védelmi miniszter, aki a Magyar Hírlapnak adott interjújában arról is beszélt: Lengyelország a pragmatizmust támogatja az EU védelmi dimenziójának fejlesztése során.

Mariusz Blaszczak az interjúban leszögezi egy kérdésre adott válaszában: Varsó V4-es elnöksége „egybeesik a Covid–19-járvány által okozott, soha nem látott globális válsággal, amely a következményei kezelésével együtt hatással van a lengyel elnökség menetrendjére is”.

Visegrádiak: együtt prioritás az EU és a NATO 

Kiemeli: az elnökség szlogenje a Vissza a helyes útra (Back on track), azaz hogy a V4-országok aktívan együttműködésben a koronavírus-járvány következményeinek leküzdése mellett azon is dolgoznak, hogy a régió társadalmi-gazdasági élete újra jó úton haladjon. Ennek vonatkoznia kell a védelmi dimenzióra is, ennek érdekében tervezik, hogy „létrehozunk egy platformot a fegyveres erőknek a világjárvány következményei leküzdésében betöltött szerepével kapcsolatos információcserére”.

Arra a kérdésre, hogy a NATO és az EU védelmi politikájának mennyire lehetnek részesei a visegrádiak, kijelenti:  a lengyel elnökség legfontosabb feladata, hogy a V4 részt vegyen olyan szövetséges kezdeményezésekben, amelyek célja a biztonság fenntartása az ún. háromszázhatvan fokos elvnek megfelelően; ez azt jelenti megfogalmazása alapján, hogy a szövetségnek képesnek kell lennie a különböző stratégiai irányokból érkező fenyegetések elleni küzdelemre.

Hozzáteszi: valamennyi visegrádi ország jelen van a keleti szárnyon, valamint aktívan részt vesz a terrorista fenyegetések elleni küzdelemben.

V4
Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter. Fotó: gov.pl

„Immáron nem csak a biztonság haszonélvezői vagyunk. Együttműködésünk révén védelmet akarunk biztosítani más országok számára is. Ezért a védelmi együttműködés továbbra is a visegrádi szövetség egyik legfontosabb eleme. Növelni akarjuk a gyakorlati súlyát, hogy jelentősen és láthatóan hozzájáruljon a nemzetközi biztonsághoz” – válaszolja a védelem dimenziójának fontosságát firtató kérdésre Blaszczak, aki szerint a V4-ek 29 évvel ezelőtti megalakulásának fő célja az volt, hogy ezen országok az euroatlanti struktúrákba illeszkedjenek bele.

Pragmatikus fejlesztések

Szerinte azonban nem az kell, hogy az EU és a NATO egymással konkuráljon a védelmi együttműködések terén, így szerinte fontos, hogy a Lengyelország által képviselt pragmatizmus nyerjen teret a különféle szövetségi rendszerek kooperációjában: „…Lengyelország támogatja a pragmatizmust az EU védelmi dimenziójának fejlesztése során, és a sajátos védelmi képességek fejlesztésére összpontosít, nemcsak az unió, hanem a NATO és a nemzeti érdekeket is figyelembe véve, az EU működésének egyik alapelvével, a kölcsönös segítségnyújtás elvével összhangban.”

Európa határaival kapcsolatban kijelentette, mind a keleti, mind a déli irányból érkező fenyegetések ellen a Visegrádi4 mindig fel fog lépni közösen.

Kitért arra is az interjúban – amit Őry Mariann készített – hogy nem csak az európai védelmi ipar legerősebb cégeiről kell szólnia az uniós védelmi együttműködése fejlesztésének, azonban szerinte ehhez az is szükséges, hogy a tagállamok aktív szerepet vállaljanak a kisebb szereplők támogatásában: „Úgy gondoljuk továbbá, hogy az európai védelmi ipar támogatásának nem az európai védelmi piac legerősebb szereplőire kell koncentrálnia, hanem ennek az iparnak az egyenletes fejlődését kell szolgálnia az egész EU-ban. Természetesen nem működik ez a tagállamok adekvát védelmi kiadásai nélkül – az uniós dotáció nagyon hasznos lehet, de annak támogatásnak kell lennie.”

További v4-cikkeinket itt olvashatja!


Jerez J. Gyula

- 20 év média, kisebb szünetekkel - bel- és a világpolitika, kultúra közel és távolabb

Hasonló cikkek