Vadság kontra spiritualitás: melyik az igazi Fenyő Iván?

Fenyő Iván személye meglehetősen megosztó. A korábban romantikus filmekben szereplő színész hirtelen robbant be a köztudatba. A gyorsan jött sikert nem is olyan könnyű feldolgozni. Így talán nem meglepő, hogy egy idő után az életben is ügyeletes szépfiút alakított, majd – kissé a ló túloldalára átesve – egy ideig zűrös magánéletéről és önpusztító életmódjáról is ismertté vált. Aztán jött egy baleset, amely mindent megváltoztatott, olyan dolgok láncolatát indítva el, amelynek köszönhetően ma már egy új, lelkileg megerősödött Fenyő Ivánt ismerhetünk meg.

Tavaly novemberben a művész az Everness Weekend fellépőjeként tartott előadást élete nagy fordulatai kapcsán. Okulva saját hibáiból, a saját személyén keresztül szeretne példaként szolgálni, hogy milyen

buktatókat érdemes elkerülni fiatal fejjel… Az a véleménye, arra kell törekedni,  hogy mindig tudatában legyünk annak, ami bennünk zajlik és legyünk tisztában saját magunkkal és cselekedeteink mozgatórugóival. Lefegyverző őszintesége lehet a legjobb meggyőző erő.

Ritka pillanat, amikor egy ismert ember beismeri, hogy hibázott párszor, mégpedig nagyot. Sőt, azt is kimondja, hogy bizony korábbi életszakaszában eltévelyedett, rossz úton járt. Ez az igazán emberi, őszintének ható megnyilvánulás – egyesekben megütközést is keltő beismerés – sokak szemében inkább elismerést keltő gesztus.

A rossz útra tévedt fiú észbe kapott, magához tért, képes volt fordítani az élete szekerén azáltal, hogy először a gondolkodását változtatta meg és azóta kitartóan halad ezen az úton. Ez mindenképpen elismerendő, sőt akár követendő példa is lehet mások számára. Ilyenkor nem a hiba súlyosságát kell nézni, hanem a megbánás őszinteségét. Ezt persze nehéz lemérni kívülről, de az idő tükrében kiderül, hogy az új életmód, újfajta kommunikáció tartós-e? Ha ez érződik, akkor nyilván mély a tartalom és a szándék valódi.

Az ismert színész arról is beszélt, hogy a környezete nem igazán érti nála a fordulatot, úgy gondolják, hogy fura – sőt, hogy “bekattant”. Ez gyakori reakció, amikor valaki korábbi önmagához képest másként kezd beszélni, másképpen viselkedik, mint abban. Van, aki nem hisz ebben és nem tartja hitelesnek…

“Nem hiszik el. Nem értenek vele egyet, mert furcsa nekik. Van, hogy rájövök valamire, és azt hirdetem, de másnap nem tudok még én is ennek megfelelően cselekedni. Ezért azt gondolják, hogy hiteltelen vagyok. De azt nem fogják föl, hogy az, hogyha én kijelentek és hirdetek valamit, nem jelenti azt, hogy én azt már meg is tudom csinálni.” – vall a spirituális úton járás nehézségeiről a színész, aki éppen egy nagyon kemény jellemet, egy manipulatív, diktárori rendőrfőnököt alakít a magyar mozikban tavaly debütáló “Veszettek” című filmben.

Valójában mindannyian tele vagyunk hibákkal. Ha ezeket felismerjük és szépen apránként, kemény munkával kijavítgatjuk azokat, máris sokat tettünk azért, hogy jobb emberekké váljunk és saját magunk előtti s önhitelesek legyünk.  Ez pedig a mindennapokban is óriási erőt adhat.

 Kép forrása: http://rewrite.origos.hu


Hasonló cikkek