Világsztárok magángyűjteményei

A műgyűjtést többnyire a vagyonosabb réteg engedheti meg magának, így nem meglepő, hogy a világsztárok között is nagyszámban találunk műkedvelőket. A műgyűjtés oka és célja összetett, lehetnek érzelmi is racionális oldalai is. A hollywood-i sztárok gyűjtési szokásairól elsősorban talán azt feltételeznénk, hogy tetszik/nem tetszik alapon működik, pedig egy értékes gyűjtemény összeállítása, idővel igényli a szakemberek tanácsait követő tudatosságot.

Leonardo DiCaprio életét a művészet már születése előtt meghatározta. Szülei az Uffizi galériában egy Leonardo daVinci festmény nézegetése közben döntötték el, hogy ugyanazt a keresztnevet adják fiúknak is. Az Oscar-díjas színész és környezetvédelmi aktivista, rendszeres látogatója különböző képzőművészeti vásároknak, aukcióknak. Hatalmas gyűjteményében olyan 20. századi modern és postwar művészek alkotásai szereplenek, mint Picasso, Dalí, Frank Stella, Basquiat. Kortársak közül pedig, mint Takashi Murakami avagy Adrien Ghenie. 2013-ban a Christie’s aukciósházzal együttműködve egy jótékonysági árverést vezényelt le alapítványa számára, amelynek legfőbb célja az ökológiai tudatosság és környezetvédelem támogatása. 2018-ban pedig egy kevésbé ismert lengyel festő-szobrász, Stanislaw Szukalski megpróbáltatásokkal teli életéről forgatott dokumentumfilmet.

Elton John állítása szerint csak is olyan műveket gyűjt, amelyeket szépnek talál, amelyekhez személyesen is tud kötődni. A 90-es években alkohol problémákkal küszködő zenészt, a fotográfiában rejlő szépség segítette a józanodás útján. Gyűjteményének hatalmas részét tehát a fotó printek alkotják, amelyből 2017-ben több mint 70.000 darabot mutatott be a Tate Modern Galériában. Az évtizedek óta gyűjtő zenész többek között Moholy-Nagy László, André Kertész, Robert Mapplethorpe, Diane Arbus, Cindy Sherman, Andy Warhol és Man Ray alkotások tulajdonosa.

A 80-as években New Yorkban létezett egy legendás, de rövid életű underground művészeti klub, amely elmosta a határokat a nemek és osztályok közt. Ebbe a klubba járt össze többek között Madonna, Keith Haring, Jean-Michel Basquiat és Andy Warhol is. Madonna egy rövidebb ideig Basquittal járt együtt, ez idő alatt több festmény is kapott tőle, azonban szakításuk után vissza kellett őket adnia, amelyeket Basquiat végül megsemmisített.

Madonna gyűjteményének jelentős részét képzik Tamara de Lempica és Frida Khalo festmények. Habár gyűjteményének értékét 100 millió dollárra becsülik, elsősorban nem a befektetési célok motiválják, mint mondja – „a gyűjteményemben lévő művek mind erőteljes alkotások, amelyekből erőt merítek”. Gyűjteménye továbbá Man Ray, Picasso, Damien Hirst, Diego Rivera, Tracy Emin alkotásaival gazdag.


Hasonló cikkek