Virágot a kamrapolcra

A rózsák eddig ismeretlen bájukat fedik fel szörp vagy lekvár formájában.  Csodálatos élmény, amikor tél derekán, egy szürke délutánon kibontunk egy üveg rózsaszörpöt és az üveg száján kilibben a nyár ellenállhatatlan, édes virágillata.

A virágok és gyümölcsök házassága izgalmas ízeket hoz a konyhára, bátran párosítsuk őket! A nem túl aromás cseresznyének például kitűnő aromát ad a bodzavirág. Korai meggyel is kipróbálhatjuk! A barack-levendula, a sárgadinnye-sarkantyúka, a szilva-levendula is tökéletes párosítások.

Fontos, hogyha levendulával ízesítünk, vegyük figyelembe a levendula erős karakterét! A mértékletesség vezessen az illatos virágocskák adagolásánál. Inkább legyen csak egy bájos levendulás fuvallata a lekvárnak, éppen csak érezzük benne a pillangós levendulamezők ihletét, mintsem szappan- tusfürdő- vagy keresűlikőr íz köszönjön vissza. A levendulát, ha belefőztük, kivenni többé nem lehet, és az állás során íze napról-napra intenzívebb lesz!

Gyömbéres-levendulás szilvalekvár

PTV Fotó: Halmos Monika
PTV Fotó: Halmos Monika

Hozzávalók:

2 kg szilva

mogyorónyi friss gyömbér

60-80 dkg cukor

2 evőkanál friss levendulavirág

üvegenként késhegynyi tartósítószer

A szilva érésekor a levendula másodvirágzását éli: érdemes ezeket az apróbb virágokat is felhasználni! A szilvát megmossuk, kimagozzuk, majd a cukorral feltesszük főni. 8-10 percnyi rotyogtatás után a tűzről lehúzzuk, és összeturmixoljuk. Tovább főzzük, míg kellően besűrűsödik. Ekkor hozzáadjuk a lereszelt gyömbért, a levendulavirágokat, még egyszer átforraljuk és azon forrón üvegekbe töltjük. Tetejére késhegynyi tartósítószert szórunk, és az üvegeket lezárva száraz gőzbe tesszük. Készíthetjük cukortakarékos befőző szerrel is: ekkor a tasakon található leírás szerinti mennyiségekkel számítsunk!

Az apró szemű vadszilvát vagy a mirabellát (más néven potyókát vagy fosókát) is megbolondíthatjuk levendulával, így ez a nem sokra becsült gyümölcs is elsőrangú alapanyaggá léphet elő.

Rózsaszörp

Rózsabólé

Hozzávaló: 2 marék illatos rózsaszirom vagy vadrózsavirág, 1 kg cukor, 1 citrom, egy evőkanál citromsav

A virágokról az esetleges szennyeződéseket, elszáradt részeket eltávolítjuk és egy ötliteres uborkás üvegbe tesszük. Hozzáadjuk a cukrot, a citromsavat, a felkarikázott citromot és felöntjük 4 liter vízzel. Lefedve két napig állni hagyjuk, közben meg-megkeverjük, hogy a cukor teljesen elolvadjon. Két nap után alaposan felkeverjük, leszűrjük, a visszamaradt növényeket kinyomkodjuk. Az így kapott szörpöt kisebb üvegekbe töltjük, gondosan lezárjuk és a forrástól számított 20 percig gőzöljük. Sötét, hűvös helyen tároljuk.

Készíthetjük úgy is, hogy a vizet a cukorral felforraljuk. Ha a cukor feloldódott, beletesszük a szirmokat és kevergetve 10 percig főzzük. Hozzáadjuk a citromsavat, még egyszer átforraljuk és lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap gondosan leszűrjük, újból felforraljuk, kis üvegekbe töltjük. Az üvegeket lezárjuk, és 20 percig gőzöljük.

A rózsaszörpöt szódavízzel felspriccelve, rózsaszirmokkal, citromkarikával, jégkockával kínálhatjuk.

A kinyomkodott szirmokat vétek volna eldobnunk: készítsünk belőle egy kényeztető pakolást az arcunkra! A rózsa megszépíti a bőrt, felfrissíti, élettel tölti meg a szemkörnyékét, így mire szörp elkészül, szinte megfiatalodunk a virágszirmoktól!

 Az élelmiszerbiztonságról

Virágüzletben, dísznövényként vásárolt virágot soha ne fogyasszunk! A termesztett kerti virágokat szedjük saját kertünkből, vagy szerezzük be megbízható helyről, hogy biztosak legyünk benne, nem kezelték őket műtrágyával, növényvédő szerrel! Lehetőleg délelőtt, a reggeli harmat felszáradása után vágjuk a virágokat és frissen használjuk fel.

Az utaktól, szennyezett területektől távol gyűjtsünk vadon termő növényeket! Hasznos segítőtársunk lehet a növényhatározó, kétség esetén vagy a nem pontosan azonosítható virágot hagyjuk inkább ott, akárcsak a védett növényeket!.

Egyes növények termése, levele, virága mérgező, legyünk óvatosak! Fogyasszuk azokat, amelyekről biztosan tudjuk, hogy kulináris célokra alkalmasak!

Első ízben kis mennyiségben próbáljuk ki, ízleljük meg a kiválasztott virágot, mert egyes növények az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthatnak ki. Pollenallergiában szenvedők virágok fogyasztásával legyenek óvatosak! Mindenki csak saját felelősségére fogyasszon ehető virágokat

 


Hasonló cikkek