Washington szerint Észak-Korea titokban lőszert szállít Putyinnak

Washington szerdán azzal vádolta meg Észak-Koreát, hogy titokban “jelentős mennyiségű” tüzérségi lövedéket szállított Oroszországnak, hogy támogassa annak ukrajnai invázióját. Phenjan pár hete még tagadott minden ilyesmit.

 

Észak-Korea titokban szállítja a lőszert Oroszországnak

 

John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője elmondta: az Egyesült Államok úgy véli, Észak-Korea “megpróbálja azt a látszatot kelteni, mintha közel-keleti vagy észak-afrikai országokba küldenék” a hadiszállítmányt. Az orosz háború támogatására küldött lőszerek mennyiségéről azonban Kirby nem akart konkrét becslést adni – írja az ABC News.

Kirby szerint Észak-Korea titokban szállítja a lőszert Oroszországnak, de “mindig figyelemmel kísérjük a helyzetet, hogy megállapítsuk, valóban megérkeztek-e a szállítmányok”. Azt azonban érzékeltette, hogy “van egy elképzelésük” arról, mely országon vagy országokon keresztül juttathatja el a fegyvereket Phenjan az oroszoknak, de nem kívánta pontosítani, mert továbbra is vizsgálják, hogyan reagálhatnak Észak-Korea lépéseire.

 

Az orosz védelmi minisztérium több millió rakétát és tüzérségi lövedéket vásárolt Észak-Koreából

 

A szóvivő határozottan kijelentette, hogy az észak-koreai szállítmányok “nem fogják megváltoztatni a háború menetét”, utalva az ukrán hadseregnek küldött nyugati segítségére. A Fehér Ház azt nem közölte, hogy az Egyesült Államok vagy más országok megkísérelnék-e megakadályozni az Oroszországba irányuló észak-koreai szállítmányokat.

A Fehér Ház csaknem két hónappal azután hozta nyilvánosságra ezt az értesülést, hogy az amerikai hírszerzés tisztviselői megállapították: az orosz védelmi minisztérium több millió rakétát és tüzérségi lövedéket vásárolt Észak-Koreából az Ukrajnában folyó harcaihoz.

 

Washington: Oroszország kereste meg Észak-Koreát

 

Az amerikai hírszerzés szeptember eleji információi szerint Oroszország kereste meg Észak-Koreát azzal, hogy több millió rakéta és tüzérségi gránát beszerzéséről tárgyaljon. Akkoriban számolt be az amerikai sajtó arról, hogy Oroszország az ukrajnai fronton bevethető, fegyverek szállítására alkalmas drónokat vásárolt Irántól.

Később John Kirby azzal pontosított, hogy az üzletet még nem bonyolították le, és arra sincsenek bizonyítékok, hogy a lőszereket az ukrajnai háborúban akarják felhasználni az oroszok.

Szeptember második felében a kommunista rezsim közölte, soha nem adott el fegyvereket Oroszországnak, és nem is tervezi ezt. Phenjan ehelyett azzal vádolta az Egyesült Államokat és más “ellenséges erőket”, hogy hamis pletykákat terjesztenek saját politikai és katonai céljaik elérése érdekében.

 

Észak-Korea függetlenként ismeri el az Ukrajnától elszakadását kimondó  “népköztársaságokat”.

 

Észak-Korea azon három ország közé tartozik – Oroszország és Szíria mellett -, amely függetlenként ismeri el az Ukrajnától elszakadását kimondó luhanszki és donyecki “népköztársaságokat”.

A háború folyamán Észak-Korea igyekezett szorosabbra fűzni kapcsolatait Oroszországgal, miközben a Nyugat nagy része eltávolodott tőle. Phenjan az Egyesült Államokat hibáztatja az ukrajnai válságért, és elítéli a Nyugat “hegemón politikáját”, amely szerintük igazolja Oroszország katonai fellépését Ukrajnában, hogy megvédje magát.

 

Forrás: hu.euronews.com

 

Nyitókép: Kim Dzsongun észak-koreai vezető Vlagyimir Putyinnál, 2019-ben – hu.euronews.com

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek