Pitypang, mi lesz?

A legutóbbi esti előadásom úgy alakult, hogy egy kisebb pitypang-konferenciává lényegült a virágos állófogadás. Mivel mindenfelé ott sárgállik, és már kezd beivódni a tudatba, hogy a pitypang jó dolog.

PITYPANGSZIV

Zsenge pitypanglevél saláta vadárvácskával, virágecettel, pitypangbimbó párolva, pitypangzselé jómagam tolmácsolásában. Ki, mint főzi a pitypangmézet, a pitypangszörpöt? Milyen módokon tehetjük el későbbre ezt az ízletes gyógyvirágot – amit amúgy utálatos gyomként irtanak, legfeljebb a gyerekek játszanak fehér szőrbóbitájával és Karinthy kapkod szoknyája, porzója, bibéje után. Ám gyökeréből emésztést serkentő, erősítő teát főzhetünk, őszi gyűjtésű, szárított és őrölt gyökeréből pótkávé is készül. Zsenge levelei vértisztító, erélyes vizelethajó hatásúak, serkentik a máj működését és az emésztést. Tavaszi tisztító kúrákhoz nélkülözhetetlen a gyermekláncfűnek is nevezett pitypang: nem csak tea formájában, de zsenge leveleit salátaként is fogyaszthatjuk. A szennyezett légkör támadásainak és az élelmiszer adalékanyagoknak kitett szervezet számára az egyik legkitűnőbb gyógynövény!

PITYPANG_KAMONI_ARBORETUM

Márciustól májusig, az időjárástól függően a fiatal levelek és a virágbimbók gyűjthetők, ősszel a gyökerét szedik gyógyászati célra. A virágban pompázó pitypang levelei már igen kesernyések, ilyenkor a ragyogó sárga virágok kerülhetnek terítékre, például pitypangméz- vagy szirup formájában. Jómagam erről először Maria Treben füveskönyvében olvastam, abban az évben én is megpróbálkoztam vele, s igencsak elnyerte mindenki tetszését! Az aranyló sárga, mézszerű szirup palacsintára locsolva, kenyérre csorgatva egyaránt finom csemege. Szódavízzel hígítva, citromkarikákkal pedig jóízű itallá szelídül.

Pitypangszirup

Két-három jó maréknyi virágot egy éjszakára hideg vízbe áztatunk, a víz épp hogy csak ellepje a virágokat. Másnap 30-40 dkg cukorból sűrű szirupot főzünk. A beáztatott virágokat lassú tűzön felforraljuk, majd leszűrjük, és jól ki is nyomkodjuk. Az így kapott pitypang-főzetet a cukorsziruppal összevegyítjük, egy kevés citromlével ízesítjük és lassan gyöngyözve tovább főzzük. Ha szirupot készítünk belőle, elég 2-3 percnyi forralás, ha sűrűbbre szeretnénk, akkor természetesen tovább hagyjuk rotyogni. Azon melegében kis üvegekbe töltjük, és hűvös helyen tároljuk.

 

Ha van még zsenge levél, abból jó a saláta. Vagy a receptet érdemes letenni jövőre!

Dióbundás cékla pitypangsalátával

Hozzávalók: 4 db közepes cékla (30-35 dkg), 2 tojás, 2 dl világos sör, só, 10 dkg darált dió, 6-8 dkg liszt, a sütéshez olaj, a salátához 6 dkg dió, 2 marék zsenge pitypanglevél, só, őrölt bors, 3 evőkanál virágecet, 3 evőkanál hidegen sajtolt olaj, 1 evőkanál mustár

Ptypangsaláta dióbundás cékla

 A megmosott céklákat fóliába csomagoljuk és forró sütőbe téve, 200 fokon 15-20 perc alatt megsütjük. Kihűtjük, a héját lehúzzuk, majd ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A tojásokat felverjük, megsózzuk, apránként hozzáadjuk a sört meg a lisztet, simára keverjük. Végül a darált diót is beleforgatjuk. A céklaszeleteket a diós masszába mártjuk, majd bő, forró olajban aranysárgára sütjük. Papírtörlőre szedve lecsöpögtetjük.

A salátához pitypangleveleket alaposan megmossuk és leszárítjuk. A diót szárazon illatosra pirítjuk. A virágecetet simára keverjük a mustárral meg az olajjal, sóval, őrölt borssal fűszerezzük, a diót beleforgatjuk és az egészet a pitypanglevelekre öntjük. Pitypangvirágokkal díszítve kínáljuk a dióbundás cékla mellé.

 

 


Hasonló cikkek