Csökken a földolgozott gyümölcsök forgalma

Visszavetette a koronavírus-járvány a gyorsfagyasztott és konzerv termékek forgalmát, és még sok a kérdőjel a gyártók előtt a feldolgozási idény kezdetét megelőzően, tudtuk meg Sebesta Pétertől, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnökétől – olvasható a magyarmezogazdasag.hu-n.


A magyar zöldség-gyümölcs feldolgozók felerészben exportpiacra dolgoznak, és mindenütt nagy a HORECA szektor szerepe, emiatt nem egységes a kép a tavaszi helyzetről. Nehéz megbecsülni, hogy a teljes forgalomra hogyan hatott a járványhelyzet, de összességében inkább visszaesésről lehet beszélni, mondta Sebesta Péter.

A kiskereskedelmi forgalom mindenütt nőtt, de nem tudja ellensúlyozni a szállodák, éttermek bezárásából adódó kiesést.

Magyarországon jól érezhetően megugrott a fagyasztott és konzerv zöldségek kiskereskedelmi forgalma, mert alapélelmiszernek számítanak, viszont a földolgozott gyümölcs más megítélés alá esik. Sajnos ebben a termékkörben mindenütt forgalomcsökkenés következett be, nagyon nehéz helyzetbe kerültek a gyártók, komoly segítségre van szükségük, hangsúlyozta az elnök. Egyrészt a késztermék kezeléséhez, másrészt az idei tevékenységük megkezdéséhez, az életben maradásukhoz kellene anyagi forrást találni a számukra.

Komoly gond a szállítás, mert ugyan minden ország törekszik rá, hogy zökkenőmentes legyen a forgalom, azért hosszú kamionsorok állnak a határon, amitől a schengeni övezetben már elszoktunk. Ezek a sorok egyre rövidebbek, de sok a fennakadás a különböző biztonsági előírások miatt is, amelyek országról országra változnak. Jelentős piac a magyar földolgozott termékek számára Nagy-Britannia, ahová az átkompolás nem egyszerű. És nemcsak a kiszállítás problémás, hanem azt sem lehet kiszámítani, hogy mikor érkezik meg a kamion, amire fölrakodnák az árut, vázolta a helyzetet Sebesta Péter.

A teljes cikket ITT olvashatja.

A nyitókép illusztráció.


Hasonló cikkek