Egymást követő estéken látható Wagner kincse az Operaházban

Tizenöt órányi zenét és különleges látványvilágot kínál november 9-12., valamint november 16-19. között A nibelung gyűrűje előadássorozat. A budapesti Operaház fennállása óta először tűzi műsorra – Richard Wagner eredeti elképzelése szerint – négy egymást követő napon a Ring-tetralógiát.

Mind a négy produkcióban közös, hogy rendezője és a vizuális koncepció megalkotója M. Tóth Géza Balázs Béla-díjas animációs filmrendező. A jelmezeket Bárdosi Ibolya, a díszleteket Tihanyi Ildi és Zöldy Z Gergely tervezte. Valamennyi előadás karmestere Kovács János lesz. Közreműködnek a Magyar Nemzeti Balett művészei és a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói, valamint a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara.

 

A Rajna kincse (Fotó/forrás: Opera.hu/ Rákossy Péter)

 

Külön-külön már láthatta a közönség az egyes részeket. Az új megközelítéssel és látványvilággal színre vitt Ring első darabja, A Rajna kincse 2015-ben lett bemutatva. A 2023. novemberi előadások szerepeit Cser Krisztián (Wotan), Szemerédy Károly (Donner), Balczó Péter (Froh), Adrian Eröd (Loge), Kálmán Péter (Alberich), Kiss Tivadar (Mime), Palerdi András (Fasolt), Rácz István (Fafner), Gál Erika (Fricka), Horti Lilla (Freia), Schöck Atala (Erda) és a három sellő: Váradi Zita, Tuznik Natália, Mester Viktória énekli.

 

Folytatás: A walkűr és Siegfried

 

2016-ban mutatták be A walkűrt. Most, a november 12-i és 17-i előadásban hallható Kovácsházi István (Siegmund), Sümegi Eszter (Sieglinde), Gábor Géza (Hunding), Rálik Szilvia (Brünnhilde), Renatus Mészár (Wotan), Gál Erika (Fricka) és a walkürök: Brassói-Jőrös Andrea, Fürjes Anna Csenge, Kiss Diána Ivett, Megyimórecz Ildikó, Vincze Klára, Mester Viktória, Váradi Zita.

 

Az istenek alkonya (Fotó/forrás:: Opera.hu/ Rákossy Péter)

 

2017-ben került a közönség elé a Siegfried, az Opera új Ring-ciklusának soron következő része M. Tóth Géza rendezésében. A félelmet nem ismerő címszereplőt 2023. november 11-én és 18-án Nyári Zoltán személyesíti meg, közreműködik mások mellett Cser Krisztián (Vándor), Rácz István (Fafner), Rálik Szilvia (Brünnhilde), Kiss Tivadar (Mime), Kálmán Péter (Alberich), Schöck Atala (Erda), Szemere Zita (Erdei madár).

 

A tetralógia lezárása

 

Az istenek alkonya 2022. májusban lett bemutatva. 2023. november 12-én és 19-én, a négy egymást követő estén előadásra kerülő Ring zárásaként a főbb szerepeket Kovácsházi István (Siegfried), Szegedi Csaba (Gunther), Kálmán Péter (Alberich), Pasztircsák Polina (Gutrune), Rálik Szilvia (Brünnhilde), Gábor Géza (Hagen), Szántó Andrea (Waltraute) és a három norna: Wiedemann Bernadett, Fürjes Anna Csenge, Brassói-Jőrös Andrea énekli.

 

Wagner művészete

 

Wagner legmonumentálisabb alkotása A nibelung gyűrűje. Germán és skandináv mítoszok nyomán született, több mint negyedszázadon át dolgozott a zeneszerző a négy operát magába foglaló cikluson. A mitikus cselekményt röviden talán úgy lehetne összefoglalni, hogy a világ születése és pusztulása. A történet középpontjában az aranyért, a mesés kincsért folyó harc áll, a dráma pedig két szinten zajlik: az emberek lakta Földön és az istenek birodalmában.

Richard Wagner elsősorban a zenés színpad számára alkotott. Megteremtette műveiben az összművészetet (Gesamtkunstwerk). Megalkotta a zenedrámát, amely a költészet, a színpadi játék és a zene tökéletes egysége. Nála az énekszólam feladata a gondolatok, események közlése, a zenekaré a szereplők érzelmeinek kifejezése, magyarázása. Vezérmotívumokat alkalmaz, melyek szoros kapcsolatot létesítenek a színpad és a zene között, rejtett összefüggésekre mutatnak rá. Itt már nincsenek zárt számok, a nyitányt zenekari bevezetőnek nevezte el Wagner, és művei szövegkönyvét is ő írta. Kedvenc témái között szerepel a művész és a társadalom viszonya, a lemondás, a szerelmi megváltás, a magányos hős szenvedése és az erkölcsi felemelkedés gondolatköre.

 

Gustav Mahler hozta Budapestre Wagner remekművét

 

A teljes Ring-ciklust 1876. augusztus 13. és 17. között mutatták be a Bayreuth-i Festspielhaus nyitóprodukciójaként. A Magyar Királyi Operaház 1889 és 1892 között vitte színre a Ring-tetralógiát Gustav Mahler kezdeményezésére. Ez volt Wagner főművének első nem német nyelvű előadássorozata.

Az Operaház november 9. és 12., valamint 16. és 19.  között műsorra tűzött Ring- tetralógia előadásairól bővebb információ ITT található.

 

Ízelítő a budapesti produkcióból megtekinthető alább:

 

Szöveg: Vona Ildikó

Nyitókép: A Siegfried című előadásban Cser Krisztián (Vándor) és a címszereplőt alakító Nyári Zoltán (Fotó/forrás: Magyar Állami Operaház/ Berecz Valter)

Kövessen minket a Facebookon is!

 


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek