Emlékérméket kapott a 150 éve született versenyló, Kincsem

A Magyar Nemzeti Bank “Kincsem” elnevezéssel emlékérméket bocsátott ki az örökös futamgyőztes magyar versenyló születésének 150. évfordulója alkalmából.

Kincsem összesen 54 versenyen indult és nyert, ezzel pedig világrekorder lett. Az emlékérméket március 12-én a Kincsem Parkban tartott bemutató ünnepségen láthatták először az érdeklődők.

Kincsem születésének 150. évfordulója alkalmából kibocsátott 15000 Ft névértékű ezüst emlékérem (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A kivételes képességű versenyló az Osztrák-Magyar Monarchia idején 1874. március 17-én született. Sorozatos győzelmével erősítette a magyarokban a nemzeti öntudatot, a magyar lósport hírnevét pedig világversenyeken is öregbítette. Annak idején a legjobb angol és francia lovakkal is összemérte gyorsaságát. Különböző távokon volt képes diadalmaskodni, 1876-ban Berlinben például 1000, a leghosszabb versenyén, az angliai Goodwoodben pedig 4018 méteren bizonyult legyőzhetetlennek, ezért emlegették “Hungarian Wonder” néven.

Kétféle emlékérmét kapott Kincsem

Tiszteletére 2024-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 15 000 forint névértékű ezüst és 3000 forintos címletű színesfém emlékérmét bocsátott ki, mindkettő hivatalos fizetőeszköznek számít. Díszítését Kereszthury Gábor iparművész tervezte. A téglalap alakú emlékérmék előlapján Kincsem portréja látható, nyakában egy babérkoszorúval, a szalagja bokrétáján köriratban az “54 futamon 54 győzelem”, középen az “54 ” felirat olvasható. Az érme hátlapja Kincsemet négyéves korában, teljes alakban ábrázolja gazdája, Blaskovich Ernő és a versenyló kedvenc macskája társaságában.

Az emlékérméket a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában lehet megvásárolni.

(Az MTI értesülései szerint)

Nyitókép: Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank Társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatóságának vezetője egy érmét ad át Schmidt Gábor sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkárnak a Kincsem versenyló születésének 150. évfordulója alkalmából kibocsátott 15000 Ft névértékű ezüst emlékérem bemutatóján a Kincsem Park Panoráma éttermében 2024. március 12-én (Fotó: MTI/Kovács Tamás)