Február 4. – Rákellenes Világnap Komárom-Esztergom megye

A világon 8 millióan halnak meg daganatos betegségben évente, melynek száma becslések szerint 2030-ra 11,5 millióra nőhet. Nemzetközi összehasonlításban hazánk a rosszindulatú daganatok miatti halálok szerint a listavezető országok között szerepel (Forrás: KSH, OECD).

Párizsban a Nemzetközi Rákellenes Unió 2000-ben „Rákellenes világnap”-pá nyilvánította február 4-ét. Céljuk volt a rák ellen folytatott küzdelem eszméjének erősítése, a figyelemfelhívás, mely napjainkban igen aktuális.

Megyénk lakossága körében a kiemelt haláloki főcsoportok közül a daganatos betegségek miatt bekövetkezett halálozás a második vezető halálok (1. ábra).

1 ábra

A Nemzeti Rákregiszter adatait figyelemmel kisérve elmondható, Magyarországon évente több mint 90 000 új daganatos eset kerül felfedezésre, bejelentésre.

Megyénkben az elmúlt években a leggyakoribb újonnan diagnosztizált, és bejelentett daganatos betegségek az emésztőrendszeri, a légzőszervi daganatos betegségek. A melanoma és bőr egyéb daganatos megbetegedései harmadik vezető helyre léptek elő az utóbbi években, megelőzve az emlő rosszindulatos betegségeit (2. ábra)

2 ábra

A felismerésre kerülő rákos megbetegedések jelentős része megelőzhető lenne. Köztudott, hogy egészségi állapotunkat életmódunk 40-50%-ban befolyásolja, ezért igen fontos lenne az ártalmakkal való találkozás előtti segítségnyújtás neveléssel, egészségkultúránk fejlesztésével, gondolkodásunk és egészségtudatos magatartásunk formálásával, védőoltással. A megelőzés nagyon egyszerű dolgokat jelent, többek között a mindennapi életünkben a pihenés-alvás egyensúlyának megteremtése, rendszeres testmozgás, megfelelő táplálkozás és folyadékbevitel, védőoltás a szűrővizsgálatok igénybevétele. A szűrés a tünet-és panaszmentes személyeknél a még rejtett, korai szakaszban levő betegség fennállás valószínűségének kizárása vagy megerősítése. A rákban elhunytak fele megmenthető lenne, ha az elváltozást, a daganatot idejében felismernék és megfelelően kezelnék.

Az Európai Rákellenes Kódex, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) időbeni felismerést célzó ajánlása szerint

  • minden 25-65 év közötti nő vegyen részt 3 évente nőgyógyászati méhnyak-szűrésen,
  • minden 45-65 év közötti nő menjen el 2 évente mammográfiás emlőszűrésre,
  • panasz nélkül is javasolt az 50 év feletti férfiaknak a prosztata-szűrése,
  • javasolt 50 éves kortól a vastagbélrák szűrés,
  • 20 éves kortól javasolt évente, illetve nagyszámú anyajegy esetén félévente bőrgyógyász által az anyajegyek szemrevételezése.

Mindezek csak ajánlások, azonban szűrni csak olyan embereket lehet, akik a szűrővizsgálatokon megjelennek.  Mi magunk sokat tehetünk önmagunk egészségéért. Legyen fontos egészségünk, tegyünk érte mindennapi életünk során, és vegyünk részt a szűrővizsgálatokon!

 


Hasonló cikkek