Focista fizetések – határ a csillagos ég?

Sajtóhírek szerint akár 90 milliárd forintnak megfelelő összegért vásárolna sztárjátékost a Real Madrid futballcsapata. Az M1 Summa című műsorában a rekord igazolások anyagi vonatkozásait elemezték, mint például azt, hogy a Real Madrid 280 millió eurós ajánlatra készül a Paris Saint-Germain világbajnok francia labdarúgójáért, Kylian Mbappéért.
 
Szemtelenül fiatal és ontja a gólokat, ő Kylian Mbappé. Az 1998. december 20-án született francia játékos tehetségére hamar felfigyeltek. Már 16 évesen a Monaco felnőtt csapatában játszott, ezzel ő számított a klub rekorderének. A 178 centiméter magas támadó teljesítményével párhuzamosan az értéke is rohamosan emelkedett.

2017-ben Mbappé már 180 millió euróért ment a Monacóból a Paris Saint-Germainbe. A 2018-as futball-világbajnokságot nyerő francia válogatottban kulcsszerepet betöltő csatérért a hírek szerint ennél 100 millióval többet lenne hajlandó áldozni a Real Madrid. Ekkora összegekre pár éve még gondolni sem mert senki a sportközgazdász szerint.

Szabados Gábor szerint egy olyan üvegplafon szakadt át, ami után elmondható, hogy már semmilyen összeg nem jelenthet meglepetést. Mint mondta, jelen pillanatban Kylian Mbappé a legjobb, legértékesebb futballisták közé tartozik. Amiatt pedig, hogy nagyon fiatal, értéke üzletileg sokszorosa a többi játékosnak.

Az eddigi rekordot Neymar tartja

A sportág történetének eddigi legdrágább játékosa Mbappé párizsi csapattársa, a brazil Neymar, aki 222 millió euróért igazolt az FC Barcelonától a Paris Saint-Germainhez. A szintén brazil Philippe Coutinho-ért 120 milliót fizetett a Barcelona tavaly. Érdekesség, hogy Cristiano Ronaldo csak a hatodik ezen a listán, 2009-ben 94 millió euróért került a Real Madridhoz.

A szakértő úgy látja: a spanyol sztárcsapat hosszú távra tervezhet, mert egy ekkora összeg még az ő büdzséjük ismeretében is óriási tehertétel. Mint mondta, a Real Madrid éves költségvetése jelen pillanatban 700 millió euró körül van, így a 280 millió euró komoly tétel a költségvetésben.

Hozzátette, látni kell, hogy nem csak az átigazolási díj az, ami költségként felmerül, hiszen a játékosok után hónapról hónapra fizetni kell, ami szintén komoly összeget jelent. A játékosok fizetései a futballkluboknál, de gyakorlatilag minden csapatsportágban az éves költségvetés jellemzően több mint a felét teszik ki – magyarázta Szabados Gábor.

Híres játékos, több eladott jegy

A sportközgazdász azt mondta: a klubok figyelembe veszik azt is, hogy egy világsztár érkezésével még több jegyet, bérletet tudnak eladni a stadionban, nőnek a szponzori, de a jegybevételek is. Emellett pedig a játékos mezének eladásából származó summa egy része is a klub büdzséjét gyarapíthatja hosszú távon.

Példaként említette azt, amikor Cristiano Ronald a Juventushoz igazolt tavaly nyáron, néhány nap alatt olyan értékben adtak el mezeket, amiből meg is térült az átigazolási díja.

Nemcsak a focisták járhatnak az élen

A világon legjobban kereső sportolók listáját 2018-ban egy profi bokszoló vezette. Az amerikai Floyd Mayweather a vizsgálat időszakban 285 millió dollárt, azaz mintegy 78 milliárd forintot keresett. Ráadásul ezt a bevételt egy este alatt hozta össze, amikor megmérkőzött a ketrecharcos Conor McGregorral. A sportközgazdász szerint a hatalmas amerikai sport- és show-biznisz méreteinek ismeretében napjainkra ez a gázsi is reálissá válhatott a meccsért.

A „The Money” becenevű Mayweather csatlakozott Michael Jordanhez és Tiger Woodshoz, akik átlépték az egymilliárd dolláros kereseti határt. A Forbes kereseti listájának első 10 helyén megtalálható többek között Lionel Messi és Cristiano Ronaldo, labdarúgók és Roger Federer teniszező is.

Forrás: M1


Hasonló cikkek