Halloween napján egyre többen készítenek világító töklámpást

Október 31-én a világ számos országában csatlakoznak a már meghonosodott, angolszász eredetű halloween ünnephez. Előkerülnek a ház elé vagy ablakokba kitett töklámpások, az üzletek kirakatait az ünnep jelképei díszítik, sokfelé jelmezes bulikat és halloween-programokat szerveznek.

 

A hagyomány gyökerei az ősi kelta Samhain ünnepig nyúlnak vissza, amely október 31-én sötétedés után kezdődött, és a következő nap reggeléig tartott. A kelta hagyományok szerint ezen az éjszakán a természetfeletti lények és a halottak szabadon járnak-kelnek a földi világában, ezáltal könnyen beköltözhetnek az emberek testébe. Hogy megvédjék magukat a szellemektől, félelmetes maskarákkal védekeztek, valamint kivilágították házaikat töklámpásokkal. A halloween Amerikában a 19. század közepétől honosodott meg, Magyarországon viszont csak az 1990-es években jelent meg és kezdett terjedni.

 

Illusztráció – Halloween (Forrás: Pixabay.com)

 

Elnevezése az angol All Hallows’ Eve kifejezés rövidülése, ami a mindenszentek előestéjét jelenti. A keltáknál az újévet az őszi napéjegyenlőség és a téli napforduló között ünnepelték, ilyenkor egyszerre hódoltak a Napisten és a Holtak Ura előtt. A druidák – a kelta papok – hite szerint ez az év legmágikusabb napja, amikor a halottak lelke akadálytalanul járhat az élők között. Az emberek ilyenkor máglyát gyújtottak a szabadban, a házakban viszont kioltották a tüzet, hogy a kóbor lelkek ne tudják az élők testét elfoglalni, és félelmetes ruhákban próbálták elijeszteni a holtakat.

 

Folyamatosan átalakult a halloween

 

Az ünnep a kereszténység felvétele után átalakult, mindenszentekhez és halottak napjához kapcsolódott. A középkori hiedelmek szerint a mindenszenteket megelőző nap végezték rituáléikat a boszorkányok és varázslók, mert ilyenkor került legközelebb egymáshoz a szellemi és a fizikai világ. Mára elvesztette eredeti jelentését a mindenszenteket megelőző nap. Idővel a halloween olyan tevékenységek napjává alakult át, mint a lámpások faragása és jelmezes bulizás. Amerikában a gyerekek ijesztő álarcokat és jelmezeket vesznek fel, és házról-házra járva “Trick or treat!” (magyarul: Csokit vagy csalunk!) felkiáltással gyűjtik az édességet az ott lakóktól.

Magyarországon leginkább a töklámpás készítése terjedt el, illetve jócskán szerveznek jelmezes halloweeni bulikat. Néhány településen töklámpás-szépségversenyt, fesztivált, futóversenyt is rendeznek, a hazai állatkertek halloweeni élményprogramok várják a gyerekeket és a felnőtteket. Halloween növekvő népszerűségét mutatja, hogy egyre több magyar ablakban látni világító töklámpást.

 

Szöveg: Vona Ildikó

Nyitókép: Illusztráció

Kövessen minket a Facebookon is!

 


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek