Hetvenedik születésnapját ünnepli idén a magyar diafilm

Kiállítással, vetítésekkel, kiadvánnyal és diafilm-emlékcsomaggal ünnepli egész évben alapításának 70. évfordulóját a Diafilmgyártó Kft. – tájékoztatott a vállalat.

A Népművelési Minisztérium alapította 1954-ben a Magyar Diafilmgyártó Vállalatot (MDV), amely saját szerkesztőséggel, nyomdával és laboratóriummal rendelkezett. A felnőtteknek szóló ismeretterjesztő kiadványok mellett elindult a szalagos mesediafilmek gyártása. A diafilmvetítés hagyománya pedig 2022-ben bekerült az Ágazati Értéktárba.

 

Mese diafilmen (Fotó/ Forrás: Diafilm Múzeum/ Facebook)

 

Az MDV alapításának 70. évfordulója alkalmából nyílt a Klebelsberg Kultúrkúriában az Irodalom diafilmeken – 70 mű 70 képben című kiállítás, amelyen 30 alkotó diafilm-illusztrációi láthatók. Január 20-án a kiállításhoz kapcsolódóan rendezik a Diafilmek délutánját, amelyen meseelőadás és vetítés várja a közönséget.

A rajzok eredeti változatait (mintegy 5400 darabot) az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Fénykép- és Interjútára őrzi. A jubileum alkalmából vetítéssorozat indult az Art+ Cinema moziban, ahol december 8-ig havonta öt régi és különleges filmet láthat a közönség.

A Nemzeti Filmintézettel együttműködésben az idei Budapesti Klasszikus Film Maratonon a 70 éves diafilm is fókuszba kerül, és a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra is készülnek diafilmes programokkal szeptember 26. és 29. között a Millenáris Parkban. November elején jelenik majd meg a DIAkönyv – A magyar diafilmgyártás története című kötet, amely betekintést nyújt a diavetítés történetébe, a gyártás menetébe, számba veszi a korabeli kiadványok tematikáját, jellegzetes darabjait.

 

Diavetítő (Fotó/ Forrás: Diafilm Múzeum/ Facebook)

 

Már elérhető a Diafilm-emlékcsomag, amely olyan négy jellegzetes mesét tartalmaz, amelyek a diavetítés kezdeteihez kötődnek: a csomagban Kacor király (1954), Szűcs Dani álma (1955), A kis dobos (1957) és a Jancsi és Juliska mézeskalácsházikója (1961) című mesék szerepelnek, utóbbi Macskássy Gyula rajzaival.

 

Újra hódít a diafilm

 

A diavetítés az olvasás megszerettetésének egyik legjobb eszköze. A mesék, történetek szalagos diafilmre való átültetése elsősorban a kelet-európai régióban terjedt el, szinte minden országban volt diafilm- és diavetítőgyártás. A modern technikai eszközök megjelenésével azonban ezek sorra megszűntek, egyedül Magyarországon maradt meg, ahol az MDV 1994-es privatizálása után megindult a műfaj újjászületése.

Napjainkban évente 220 ezer diafilmet vásárolnak, évente 5-6 új diafilmmel bővül a kínálat, a 320 címből álló választék 20 százaléka ma már az utóbbi 15 évben készült. Például a Kufli mesék, Berg Judit, Lackfi János, Tamás Zsuzsa, Varró Dani és más szerzők művei elevenednek meg a diafilmeken.

A programokról bővebb információ ITT található

(Az MTI értesülései szerint)

 

Nyitókép:  Diafilmek dobozban (Fotó/ Forrás: Diafilm Múzeum/ Facebook)

Kövessen minket a Facebookon is!

 


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek