Magyarország: Háromszorosára emelnék a vízi áruszállítás arányát

A jelenlegi háromszorosára emelné a vízi áruszállítás arányát a Dunán a most elkészült országos kikötőfejlesztési terv. Eszerint még hangsúlyosabb szerepet szánnak a komáromi, és a csepeli kikötőnek is. A fejlesztésekhez szükség lehet a ma átadott mérőhajóra is, amelynek segítségével fel lehet térképezni a Duna medrét – hangzott el az M1 híradójában.

Tehervonatok és hajók is érkeznek Európa országaiból és Kínából is a csepeli szabadkikötőbe, ami Magyarország egyik legjelentősebb kereskedelmi csomópontja.

Szeptemberben mobilgáttal erősítették meg a területet azért, hogy biztonságosabb és kiszámíthatóbb legyen az áruszállítás.

Ezt segítheti az a mérőhajó is, amit hétfőn keresztelt meg a MAHART. A Garda a Duna medrét vizsgálja majd. A mi Dunánk címmel elkészült országos kikötőfejlesztési terv kiemelten foglalkozik a 90 éves csepeli kikötővel.

Sztilkovics Szávó, a MAHART Hajózási Zrt vezérigazgatója, elmondta „ez nem csak a kikötőn belüli fejlesztések szempontjából fontos, hanem például olyan, a kikötő megközelíthetőségét szolgáló útvonalak szempontjából is, ami a csepeli polgároknak is lényeges. Ilyen például a gubacsi híd, ami egy nagyon komolyan terhelt, és nagyon rossz állapotban lévő vasúti híd, amelynek a felújítása szintén napirenden van, illetve annak a csepeli gerincútnak a meghosszabbítása, amely jelenleg  elvezet egészen a Csepel Vasművekig”.

A csepeli mellett elkészült a komáromi, és további húsz kikötő fejlesztésének terve is. A program kidolgozását egymillió euróból valósították meg, amelynek legnagyobb részét az Európai Unió finanszírozta.

A magyar víziutak fejlesztése nagyon fontos és, nagyon sok forrást is igényel. Legyen ez az első lépés, és legyen ezek után még nagyon sok lépés, hiszen még sok kihívás áll előttünk, amelyet meg kell valósítani” – mondta az európai bizottság mobilitás és közlekedéspolitikai főigazgatója, Desiree Oen.

A mi Dunánk fejlesztési terv célja, hogy a kereskedelmi áruforgalom minél nagyobb része kerülhessen vízi útra, ezért a jövőben uniós és kormányzati támogatással szeretnék fejleszteni a kikötőket, és elérni, hogy minél többféle árut szállítsanak a Dunán.

 


Hasonló cikkek