Unikornis szobrot avattak Nagymegyeren

A nagymegyeri Plauter Kúria udvarán Unikornis szobrot avattak augusztus 25-én délután. A monumentális egyszarvú szobor talpazatán egy tábla jelzi, hogy az unikornis a szüzesség és a szeretet szimbóluma.

A szervezők az alábbi mottóval hirdették az ünnepélyes átadót: UNICORNIS. Csillag. Misztérium. Harmónia. Remény és az erő. Szépségben feloldódó tisztaság. A tisztaság ereje, a szeretet ereje. Egy és megismételhetetlen. Él. Örökké.

A szobor alkotója Ács János festőművészként ismert. Az alkotást Jávorka Csaba, festő értékelte. Jávorka az átadó előtt azt mondta: a festőművészek között többen alkotnak szobrokat is, de ezek általában kicsi, miniatűr szobrok.

Jávorka szerint ez a szobor különleges, két tonna anyagból készült és hat méter magas. Ilyen technikával készült szobor nincsen másik a világon. 5 milliméteres dróthuzalokból készült, ezeket hegesztéssel illesztette egymás mellé az alkotó, ebből alakult ki a kompozíció.

Az unikornis a mitológia szerint a föld alól jön elő, megnyílt a föld és a tűzvörös lángokból előjött az egyszarvú ló. A lángokat is ábrázolta az alkotó a nagymegyeri szobron, amely egyébként utalhat a lótuszvirágra is, amely a tisztaság szimbóluma a keleti mitológiában. Az egyszarvú az Ószövetségben is szerepel, Mózes kiszabadulásakor elhangzik, akkora az ereje, mint az egyszarvúnak. Ács János nem rekedt meg a megszokott ábrázolási módnál alkotáskor – véli Jávorka Csaba. A szépségben feloldódó tisztaságot, ősi szent erőt, a szabadságot és az erőt ábrázolta. A jó művész alkotása elsőre megfogja az embert a látvánnyal, hat az alkotással. Majd a nézőt hatása alá vonja.

Jávorka Csaba azt is kiemelte: jó, hogy vannak olyan mecénások, akiket érdekel a kultúra, a művészet. Sajnálatát fejezte ki, hogy az állam nem vállal mecenatúrai szerepet, hiszen akkor sokkal könnyebb lenne a művészek sorsa. Ezért is köszönetet mondott Plauter Péternek, aki segíti a művészek munkáját.

Az ünnepélyes átadón Varga Mónika és Petőcz Laci énekeltek, majd Sárközi Béla és Bartalos Dezső muzsikáltak.

Neszméri Tünde

kép: a szerző

Megjelent a Szabad Újság augusztus 24-i számában.


Hasonló cikkek