Ahol a Duna elhagyja Szlovákiát…

Egy hajdanvolt vulkanikus világ pusztuló bérceiről szemlélni, ahogy a Duna egy óriási S-t ír le Párkány és Esztergom között… Ha másért nem, már ezért a látványért is érdemes eljönni a Kovácspataki-hegyekbe – de ezen felül is akad itt felfedeznivaló.

Szlovákia legkisebb és legalacsonyabb hegysége egyszerre ismert és ismeretlen hely. Párkány és környékének lakói számára talán inkább az előbbi, de aki igazán beleveti magát a Kovácspataki-hegyek közé, az mindig fog találni valami érdekeset.

Helemba

A Duna a sziklák felől nézve, ahogyan teljes terjedelmével „áthalad” Magyarországra – középppontban a Helemba-szigettel.

Az osztrák határnál a Kis-Kárpátok, pontosabban annak dévényi része jelenti a szlovákiai Duna „nyitányát”. Ez a világ egészen a Kovácspataki-hegyekig vagy más néven Helembai-hegységig terjed, amelyen túl a folyó már teljes egészében Magyarországon át folytatja az útját. A lényeg tehát, hogy hegyek üdvözlik és azok is búcsúztatják a Dunát.

A hegységet sokszor emlegetik a Börzsöny szlovákiai részeként, ugyanis azzal egy időben, 15-18 millió évvel ezelőtt alakult ki vulkanikus tevékenységnek köszönhetően. Két természetvédelmi terület húzódik a hegységen. 

A dolgok jelen állása szerint a hegységet turistaösvények segítségével, Garamkövesdet Helembával összekötve tudjuk a legátfogóbban átszelni.

Ha Helembáról indulunk, a Nagy-völgyből a patak keresztezésével egy vállalható kaptatón kell feljutnunk. Ha augusztusban járunk erre, kárpótlásul erdei szederbokrokról ehetjük tele magunkat.

A Keserős-hegyig (395 m), illetve a szintén karakteres Bordahegyig (388 m) különböző kilátóhelyeken egészen Karva környékétől Helembáig számos lokáció beazonosítható – nem is beszélve a túloldalról, ahonnan például az esztergomi Bazilikát vagy a Visegrádi-hegység nyugati részét igencsak „királyi” perspektívából vizslathatjuk. Az alattunk szétfutó sziklarendszer nem mindehol áll stabil kőzetekből, így óvatosnak kell lenni a sziklapárkányokra és -tömbökre való kimerészkedésnél.

A hegységet négy falu fogja közre. Mindegyik falu kellemes hangulatú és sajátos fekvésű, senki se legyen rest felkeresni őket.

Helemba

Bükkös erdő a Bordahegy alatti völgyben.

A vállalkozó kedvű túrázók felkereshetik a Garam és az Ipoly torkolatait is, mi több, a túra kezdő- és végpontja lehet mindkét helyszín.

Össze lehet kötni a túrázást a „nagy testvérnek” számító Börzsöny felfedezésével is. Ha egyszer megépül a Helemba és Ipolydamásd közti híd, úgy majd könnyedén át lehet lépni a magyar túloldalra. Az Ipolyt most egyelőre csak kissé kalandos módon, a torkolat fölötti vasúti híd oldalán levő járdán léphetjük át.

Jó hír a kerékpározók számára, hogy a Nagy-völgyön végigfutó erdészeti út teljes egészében „hivatalosan”, bringás jelzéssel ellátottan bejárható.

A Kovácspataki-hegyek széles körben ismert „titka”, hogy egyik pontján a mélyében egy szertefutó barlangrendszer található, amelyet a második világháború végén kezdett el kiépíteni a magyar állam. A tervek szerint ide, szó-szoros értelmében a föld alá telepítették volna az ország egyik olajfinomítóját.

A 40-es években kialakított barlangrendszer egyik bejárata.

Helemba

Az elhagyatott erdei út a Nagy-völgy fölött Helembánál, amely megérdemelne egy hivatalos turistajelzést is.

Forrás: ujszo.com

Fotók: Vataščin Péter felvételei


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek