Az ártatlan áldozatokra emlékezik Kárpátalja magyarsága

Az idén a Szolyvai Emlékparkban november 16-án kerül sor a sztálini haláltáborokba elhurcolt magyar, német és más nemzetiségű ártatlan áldozatok emléke előtti főhajtásra. Az immár három évtizedes hagyománnyal rendelkező eseményről dr. Dupka Györgyöt, az Emlékpark-bizottság titkárát kérdeztem.

PannonHírnök/Hori: Hogyan készültek a kárpátaljai magyarság legnagyobb tragédiája 75. évfordulójára?

dr. Dupka György: Az Emlékpark-bizottság legutóbbi ülésén számba vettük a közelmúltban végzetteket, hiszen a magyar Golgotát nemcsak gondozzuk, bővítjük is. Az újabb kutatások során azonosított áldozatok névsorát tartalmazó márványtáblákat időről-időre elhelyezzük a jelképes sírkertben. Az idén a Halmi járásból (Románia) elhurcolt 273 áldozat nevét megörökítő márványtábla készült el.

– Az egykori szolyvai gyűjtőtábor területe immár nem csupán a GULAG áldozatainak emlékhelye.

– Így van. Amikor elkezdtük a jelképes sírkert kialakítását, már állt ott egy obeliszk, mely az I. világháborúban életüket vesztett osztrák-magyar és német katonáknak állít emléket. Ez adta az ötletet, hogy a park legyen a XX. századi tragédiák áldozatainak közös emlékhelye. Immár kopjafák jelzik a II. világháborúban a közelben elesett honvédek sírját, tavaly avattuk fel a kápolna falán elhelyezett domborművet, mely Szurmay Sándor tábornok, honvédelmi miniszter emlékét őrzi. Így válik a park a Kárpát-medencei magyarság zarándokhelyévé, melyet évente, szerte a világból, több ezren keresnek fel.

– Mikor kezdődik a megemlékezés?

– November 16-án 11 órakor ökumenikus istentisztelet keretében hajtunk fejet az ártatlan áldozatok emléke előtt. Az idei esemény a Szovjetunióba elhurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emléknapja programjaiba illeszkedik.

 


Szurmay Sándor 1860-ban született a Krassó-Szörény vármegyei Boksánybányán. 1914 októberében honvédelmi államtitkárrá nevezték ki, de már novemberben harctéri szolgálatra jelentkezett. 1914 novemberében kinevezték az Ung-völgyében állomásozó, később róla elnevezett honvéd hadtest parancsnokává. Hadcsoportja 1914–1915 telén nehéz védelmi harcokat vívott Zboró és Bártfa vidékén. Szurmay hadteste decemberben az Uzsoki-hágónál megállította az orosz betörést. 1915 májusában hadcsoportja részt vett a gorlicei áttörésben. Tarnównál győzelmet aratott a nagy túlerőben lévő orosz csapatok felett.

Hori

 

 

 


Hasonló cikkek