Egyenlő Bánásmód Hatóság: Sajtóközlemény

log2                                                                              Új Széchenyi Terv

 

AZONOS TISZTELETTEL

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY

az Egyenlő Bánásmód Hatóság TÁMOP–5.5.5/08/1 „A diszkrimináció elleni küzdelem – társadalmi szemléletformálás és hatósági munka erősítése” projekt lezárásáról

2014. 09. 29.

A hatóság az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülésére vonatkozó első következ-tetéseiben, 2008-ban állapította meg az emberi jogokkal, különösen az egyenlő bánásmód köve-telményével kapcsolatos jogtudatosság alacsony mértékét. A működés első három éve rámutatott arra is, hogy a hatóság léte, eljárásai és döntései hatással vannak a közgondolkodásra és a magán-szférára egyaránt. Az EBH a helyzetelemzésre stratégiai választ adott. Az európai uniós támogatású TÁMOP–5.5.5 program kezdeményezésével a hatósági részvétel erősítését vállalta a diszkriminációs folyamatok megelőzésében.

[box]Az Egyenlő Bánásmód Hatóság TÁMOP-programjának célja a prevenció volt, a diszkriminatív magatartások megelőzése és az emberi méltóság hatékony védelme. Alapja a hatósági eljárásokhoz rendelkezésre álló speciális szakismeret a diszkriminatív jelenségek és magatartások kezelésében, valamint a jogalkalmazás során szerzett tapasztalat. Eszközei a tudásmegosztás, az információ-átadás és az érzékenyítés, képzési, kutatási, kommunikációs és médiaprogramok, szakmai és civil partnerségek, intézményi kapacitásfejlesztés.[/box]

A projekt első évében, 2009. szeptember 1-jétől kezdte meg működését az egyenlőbánásmód-referensi hálózat, amely a hatóság szolgáltatásait a fővárosi székhely mellett megyei és járási szinteken is elérhetővé tette. A budapesti 12 órás ügyfélfogadás időtartama havi 332 órára növekedett.

A hatóság a projektben sajáttananyag-fejlesztésű, 80 tréningből álló akkreditált képzéssorozatot indított, amely a hatósági eljárásokhoz rendelkezésre álló speciális szakismeretre és a diszkriminatív magatartások kezelésében a jogalkalmazás során szerzett tapasztalatokra épült. A 30 órás tréningeken hatósági jogászok tanítottak, ugyancsak speciális tudással rendelkező érzékenyítő trénerekkel.

A képzési program részeként országszerte 100 fős workshopokon 9 alkalommal fogalmazhatták meg igényeiket a hatóság felé a régió társadalmának szereplői tudásátadás és tapasztalatcsere formájában. További 6 alkalommal a fiatal generáció képzési környezetében, egyetemeken találkozhatott az egyenlő bánásmód témakörével. A félévente szervezett tapasztalatátadó tanácskozásokon szakmai és civil partnerekkel a párbeszéd elsősorban a védett tulajdonságú csoportok diszkriminációs fenyegetettségét csökkentő jó gyakorlatok megosztására irányult.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a TÁMOP–5.5.5/08/1 „A diszkrimináció elleni küzdelem – a társadalmi szemléletformálás és a hatósági munka erősítése” programmal a diszkriminációs folyamatok megelőzésében vállalt szerepet. A pro-jektben létrehozott, Európában is innovatív egyenlőbánásmód-referensi hálózat, amely a hatóság szolgáltatásait megyei és járási szinteken tette elérhetővé, fontos közvetítői szerepet lát el az egyenlő bánásmód követelményének társadalmi szintű megerősítésében. Az EBH a megyei ügyfélszolgálati háló- zat fejlesztése mellett prevenciós céljait sajáttananyag-fejlesztésű képzés-sorozattal, a diszkriminációs mechanizmusok feltárására irányuló kutatásokkal, integrált intézményi kommunikációval, művészeti és szakmai kiadványokkal valósította meg.

2

A hatóság egyik innovációja a projektben a 7 társadalomtudományi kutatás volt, amelyből négy a munka világának diszkriminációs folyamatait, kettő pedig a közigazgatás kirekesztő mecha-nizmusait vizsgálta önkormányzati szinten. A 7. kiadványban pedig 2010-ben közvélemény-kutatási eszközökkel lakossági reprezentatív mintán a jogtudatosság és az érzékenység aktuális állapotait mértük, 2013 tavaszán pedig a változások nagyságát és irányait.

A 2013-as médiakampány célzottan juttatta el az egyenlő bánásmód követelményéről szóló üzeneteket, hatóságról szóló információkat a védett tulajdonságú csoportokhoz és társadalmi környezetükhöz.

A felmérések bebizonyították, hogy az EBH az alacsony ismeretségű, korlátozott elérésű kate-góriából olyan ismert és elismert államigazgatási intézménnyé vált, amely nemcsak a diszkrimi-nációs ügyek jogalkalmazói eljárásaiban megkerülhetetlen, hanem hatékonyan vesz részt a diszkriminációs jelenségek megelőzésében is.

A projekt az utolsó évben arra a fiatal korosztályra koncentrált, amely az iskolai szocializációjában ma még nem találkozik az egyenlő bánásmód követelményével, és nem szerezhet diplomát a témakörrel kapcsolatos tudástartalmakban. A hatóság számukra a képzőművészeti és novellapályázat nyertes alkotásaiból „Egyenlőség gyerekszemmel” címmel ifjú- sági kiadványt és „Engem érdekel” címmel 11 novellát tartalmazó hangoskönyvet jelentetett meg.

A 2014-ben meghirdetett „Váltsd valóra!” dizájnpályázaton nyertes arculattervekkel legyártott használati tárgyakat fesztiválokon, rendezvényeken terjesztették a projekt munkatársai. A szintén 2014-es „Azonos tisztelettel” címmel meghirdetett rövidfilmpályázat alkotásait televízióban és a projektrendezvényeken is levetítették.

A projekt keretében új logó készült és megújul a hatóság honlapja is, teljes arculatváltásra vállal-kozott az autonóm államigazgatási szerv. Szeptember végétől az érdeklődők ingyenesen letölthető mobilapplikáción keresztül is megismerkedhetnek az EBH-val.

A logópályázat nyertese, Koczka Kristóf – a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Ma-s hallgatója –számára fontos szempont volt egy olyan rejtett üzenet integrálása a logótípiába, amely a felhasználót a felismerés élményével gazdagítja. A tervező az alap logótípia Ő – azaz az O és az egyenlőségjel karakter – betűjéből kiinduló, egyes szám harmadik személyre mutató eleméből álló jelképet alkotott. A logó zöld színvilága friss és barátságos, magában foglalja a fejlődést, a természetességet, a harmóniát és a biztonságot.

Csongrád megyében az Egyenlő Bánásmód Hatóság munkatársa, dr. Kiss Éva jogász nyújt segítséget a hátrányos megkülönböztetés sértettjeinek, hogy különböző jogviszonyaikban ér-vényre tudják juttatni az egyenlő bánásmódhoz és a diszkriminációmentesség követel-ményhez fűződő jogaikat.

További információ:

Dr. Kiss Éva Csongrád megyei egyenlőbánásmód-referens

Tel.: +(36-30)275-2520, E-mail: kissevadr@invitel.hu

 

lábléc1                  lábléc2

 


Hasonló cikkek