Kiugró növekedés várható a magyar buszgyártásban

Idén 30 százalékos növekedést várnak a szakértők a gyártásban 2018-hoz képest. A kormány célja a hazai piac tisztaságának megőrzése, és a hazai szereplők versenyképességének fokozása. A buszstratégia tartalmazza azt a koncepciót is, hogy a városi tömegközlekedésben minél hamarabb elektromos buszok álljanak forgalomba.

Idén hetedik alkalommal nyitotta meg kapuit május első hetében a buszok szerelmesei és a szakma előtt a Busexpo, amelyen 53 márka képviseltette magát. Elmondható, hogy a kormány és az Innovációs és Technológiai Minisztérium fő célkitűzése, hogy megvédje a hazai piac tisztaságát, és fokozza a hazai szereplők versenyképességét – mondta el a rendezvényen Érsek István, a közlekedési hatósági ügyekért felelős államtitkár.

A magyarországi autóbusz-állomány jelentős korszerűsítésre szorul.

A flotta mintegy 18 ezer járműből áll, ebből 63 százalék 11 évnél, 25 százalék 6 évnél idősebb, miközben az új közszolgáltatási szerződésekben meg kell szabni a járművek átlagéletkorát, ami nem lehet 10 évnél több.

Támogatás a hazai gyártóknak

A járműállomány fiatalítására született a nemzeti autóbuszprogram, amelyben a kormány vállalta, hogy támogatást biztosít a hazai gyártóknak termékkorszerűsítésre. Emellett a kabinet a közbeszerzési szabályok figyelembevételével előtérbe helyezi a hazai gyártású buszok beszerzését is.

A megrendeléseket a Nemzeti Autóbusz Beszerzési Bizottság koordinálja a Volánbusz, illetve a BKV részéről – tájékoztatott Vincze-Pap Sándor, a Magyar Buszgyártók Szövetségének elnöke az M1 Forint, fillér című műsorában. Elmondta, ez nagy előrelépés, mert így jelentős előnyben lehet részesíteni a hazai gyártókat, ami sajnos nem történt meg 5–10 évvel ezelőtt, pedig most sokkal jobb pozícióban lenne a magyar autóbuszgyártás.

Elektromos buszok a tömegközlekedésben

A magyar utakon minél több hazai gyártású autóbusz közlekedjen – ez a kormány buszstratégiájának egyik fő célja. A másik, hogy a városi tömegközlekedésben minél hamarabb elektromos buszok álljanak forgalomba. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban arról beszélt, hogy

3000 elektromos busz beszerzését támogatja és finanszírozza a kormány.

A cél, hogy három éven belül már csak elektromos buszokat lehessen forgalomba állítani. A nemrégiben bemutatott elektromos Ikarus busz 313 kilowattos akkumulátorcsomaggal 200–260 kilométer megtételére alkalmas, a teljes töltöttséghez 5-6 óra szükséges. Bekerülési költsége nagyjából kétszerese egy dízelüzemű autóbusznak, azaz megközelítőleg 120–130 millió forint.

Az ilyen járművek megtérülése két oldalon is érvényesül – mondta el Fehérváry Tamás, az Electrobus Europe Zrt. cégvezetője. Az egyik, hogy üzemanyagot spórol meg, ami körülbelül 80–85 százalékot tesz ki az üzemeltetési költségben egy dízel üzemeltetésű gépjárműhöz képest. A másik oldal pedig a környezetterhelés csökkenése, hiszen ezek a járművek nullaszázalékos károsanyag-, illetve szén-dioxid-kibocsátásúak – fűzte hozzá.

A hazai buszgyártás számára szükséges a technológiai fejlődés, a szakképzett, megfelelő számú munkaerő és a jelenleginél magasabb számú megrendelésállomány. Utóbbit segítheti a tavaly meghirdetett iskolabuszprogram, amely idén startol teszt jelleggel Budapesten a II. kerületben, Kecskeméten és Debrecenben.

Biztonságos és versenyképes közlekedési környezet

A Közlekedéstudományi Intézet küldetése, hogy a fenntartható fejlődés szempontjait figyelembe véve folyamatosan javuló, biztonságos és versenyképes közlekedési környezetet alakítson ki hazánkban.

Az adatalapú közlekedési rendszereké a jövő, ilyen új megoldás lehet a gépjárműmegosztó rendszerek elterjedése – fogalmazott Erb Szilvia, a Közlekedéstudományi Intézet igazgatója.

Szerinte ez jelentősen megfogja változtatni a közösségi közlekedési rendszereinket. Mint mondta, az infrastruktúra terjeszkedése véges. Sem a városokban, de már az országos hálózatokban sem lehet újabb és újabb sávokat találni a járműveknek, ezért mindenképp új megoldásokban kell gondolkodni – hangsúlyozta.

A hazai buszgyártás fénykora 1986-ra tehető. Ekkor több mint 13 ezer autóbusz gördült le a magyar gyárak futószalagjairól. Ezzel szemben 2010-ben mindössze 150 darab buszt gyártottak. A Magyar Buszgyártók Szövetségének elnöke szerint ezt idén már megnégyszerezi a szektor, három éven belül pedig szeretnék elérni az 1000–1200-as éves darabszámot. Ha ehhez párosul a szakma elvárása, amely szerint a hazai utakon futó buszok átlagéletkora nyolc év legyen, akkor egészséges egyensúly jöhet létre a keresleti és a kínálati oldalon egyaránt.


Hasonló cikkek