Leonardo Anghiari-csata festménye lehet soha nem is létezett

A tudósok már több éve próbálják fellelni az egyik elveszettnek hitt Leonardo remekművet, azonban több kutató szerint is ez eredménytelen, mert maga a mű sem létezik.

A történészek megállapításai szerint, kulcsfontosságúak azok a részletek amelyek a technikai megoldásokra világítanak rá. Leonardót vélhetően 1503-ban bízták meg az Anghiari-csata hatalmas jelenetének megfestésével, azonban a festés előkészítésének a módja, amely egy gesso és olajréteg felvételét jelentette, lehetetlenné tette volna hogy a freskó tartósan fennmaradjon és ne peregjen le a festék.

Az a folyamat, amely sokáig a festmény megfestésének egy részét jelentette, mint kiderült a fal előkészítéséhez szolgált, amelyre aztán később érkezett volna a felfestés. Azonban mivel a falat nem tudták megfelelően előkészíteni, Leonardo sosem állt neki a csata jelenet megfestésének, így az a falon nem, csak a hozzá készített vázlatokon maradt részben fent. A falra azután az 1560-as években Giorgio Vasari festett, és habár elképzelhető, hogy ez alatt valamikor tényleg állhatott valami, azt lehetetlen egyértelműen Leonardóhoz kötni. A Vasari festmény alatt talált fekete pigmentek hiába egyeznek meg a Mona Lisa festésénél is használt pigmentekkel, mégsem bizonyíthatják a csatajelenet egykori létezését. Egyrészt mivel akkoriban az egy szélesebb körben használt pigment volt, illetve mivel maga a pigment akár a falból is származhat.

 

Kép: Leonardo – ló tanulmányok az Anghiari-csatához


Hasonló cikkek