Rejtélyes erődítményt találtak kutatók az Ohridi-tó mélyén

Rejtélyes, víz alatti erődre leltek régészek és búvárok az Ohridi-tó albániai részén – közölte a Vesti.mk északmacedón hírportál csütörtökön. Erről az MTI kiküldött tudósítója, Markovics Annamária tájékoztatott.

 

A térség legrégibb és legmélyebb tavában a tudósok szerint vélhetőleg Európa egyik legkorábbi erődítményét fedezték fel.

 

Évszázadok találkozása Ohrid városában (Fotó: Facebook/ Makedonya Ohrid)

 

A Balkán gyöngyszemének nevezett tó albán partjához közeli Linnél találták meg az erődített települést, amely a vízre épült. A cölöpökön álló falu a kutatók szerint több száz évvel régebbi, mint az eddig ismert legkorábbi tóvidéki települések.

 

Nincs magyarázat az erőd építésére

 

A régészek figyelmét azonban az ősi település mellett egy furcsaság is felkeltette. A tóban talált maradványok arra utalnak, hogy a 200-250 fős települést barikád vette körül, az ott lakók “erdőnyi” fát vágtak ki ahhoz, hogy hegyes rönkökkel védjék meg magukat. A búvárok mintegy százezer ilyen rönköt találtak a tó fenekén, arra azonban egyelőre nincs válasz, hogy a nyolcezer évvel ezelőtti település lakói mi ellen védekeztek ilyen intenzíven.

 

Ohrid napjainkban (Fotó: Facebook/ Makedonya Ohrid)

 

Ilir Gjepali albán régész közölte, hogy az Ohridi-tó körülbelül egymillió éves, a környékén élők földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak, a területen az évek során többezeréves magvakat, illetve növényi, valamint állati maradványokat találtak.

 

Forrás: MTI

Nyitókép:  Illusztráció – Az ohridi Szent Zsófia-templom (Fotó: Pixabay)

Kövessen minket a Facebookon is!

 


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek