Csíkszereda: Kétnyelvűség miatt büntet a rendőrség?

Pénzbírságot rótt ki a közlekedésrendészet a csíkszeredai polgármesteri hivatalra, mert szerintük két új, körforgalomnál kihelyezett forgalmi tábla nem felel meg a szabványoknak. A városháza nem fizetett, hanem pert indított.

Szeptemberben indult meg a forgalom a Csíkszereda északi peremén épült taplocai elkerülő úton, ahol a Rét utcánál, illetve az E578-as európai útnál két körforgalmat is kialakítottak. Az elkerülő út teljes szakaszán, amely a város ügykezelésébe tartozik, mindenütt kétnyelvű, román és magyar feliratokkal ellátott forgalmi táblákat helyeztek ki. Mindegyik táblán a települések román elnevezése van felül, a magyar pedig alul – korábban ugyanis a nyelvi sorrend felcserélése miatt pereket is veszített a város, amelyek nyomán új táblákra volt szükség. Ennek ellenére az útszakasz átadása utáni hónapban a közlekedésrendészet két pénzbírságról készült jegyzőkönyvet is továbbított a polgármesteri hivatalnak.

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip a Székelyhon érdeklődésére azt mondta, a pénzbírságokat azért rótta ki a közlekedésrendészet, mert a körforgalommal rendelkező útkereszteződésben kihelyezett forgalmi táblák nem felelnek meg a vonatkozó szabványoknak. A szóvivő megjegyezte, a kifogásolt forgalmi táblákat a közlekedésrendészet láttamozása nélkül szerelték fel, holott erre szükség lett volna az előírások szerint.

Az említett, 1848.1-es számú szabvány meghatározza a forgalmi táblák méreteit, formáit, színeit, a rájuk festett jelek, ábrák, betűk méreteit, színét, elhelyezését is.

Ezek alapján a külső szemlélő számára egyetlen eltérés látszik, hogy az említett útkereszteződésekben és útszakaszon elhelyezett táblák kétnyelvűek, a szabványban példaként bemutatottak pedig nem.

A két pénzbírság értéke egyébként 30, illetve 35 büntetőpontnak felel meg, és mivel a büntetőpont értéke jelenleg 145 lej, az összeg így összesen 9425 lejt jelent. Filip szerint a megbírságoltnak minden esetben, így most is lehetősége volt a minimális érték felét befizetni a törvény által biztosított 15 napon belül, ugyanakkor joga van bírósági eljárás során kérni a bírság érvénytelenítését. A csíkszeredai polgármesteri hivatal utóbbi megoldáshoz folyamodott. – írja a szekelyhon.ro

Tőke Ervin, néppárti önkormányzati képviselő portálunknak elmondta, hogy már van egy határozat a Diszkriminációellenes Tanács aláírásával, hogy az egynyelvű útirányjelző táblák diszkriminatívak pontosan Csíkszereda esetében. A képviselő egyeztetett már a városvezetéssel ebben a kérdésben és örömmel konstatálta, hogy ugyanarra gondoltak.

„Nem tudom ki parancsára születnek ezek az intézkedések, de ebben az esetben akár még diszkriminációra való felbujtás is szóba kerülhet. Úgy látszik ebben az országban már minden készen van, van pénzünk mindenre (is), az egészségügyi ellátás tökéletes, a tanügy „toppon” van, a gazdaság dübörög, a fiatalok (románok és magyarok egyaránt) tömött sorokban gyúródnak vissza az országba, olyannyira, hogy a schengeni határ bódéja már borul fel, már csak az útjelző táblák feliratozása maradt tisztázatlan kérdés…” –

mondta Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke.

Forrás: szekelyfold.ma


Hasonló cikkek