Felkerültek az adventi fényfüzérek és dekorációk a Kiskörei Hallépcsőnél található Lépcső Bisztróra. A kerékpározók által kedvelt pihenőpont fontos állomása, koncerthelyszíne a nyaranta megrendezésre kerülő Tisza-tavi Fesztiválnak is. Debreczeni Ildikó fesztiváligazgatóval felidéztük az idén tízéves rendezvény eseményeit.
Vona Ildikó/ PannonHírnök: Hogyan ünnepelték a Tisza-tavi Fesztivál 10. születésnapját?
Debreczeni Ildikó: Színes forgataggal ünnepeltünk július utolsó hétvégéjén Tiszafüreden és térségében. Minden olyan programot megtartottunk, amelyet az évek során a közönség a szívébe zárt. Sok-sok koncert, Operagála, csónakos és kerékpáros túra, családi nap, főzőverseny kínált kellemes kikapcsolódást minden korosztálynak. Természetesen a finom ételek sem maradhattak el: az idei Családi Tópikniken neves költőnk, Petőfi Sándor kedvenc ételét, a székelygulyást készítettük el.
– Tíz év szép idő egy fesztivál életében, de hogyan kezdődött?
– Tizenegy évvel ezelőtt a családommal jártam a Tiszta-tónál, és teljesen elbűvölt a csodálatos növény- és állatvilággal rendelkező természeti környezet. Bár ez egy mesterséges tó, de az évek során egyre jobban birtokba vette a növényzet és a sok madár. Amikor megláttam, rögtön azt mondtam: szervezni kell ide valamilyen eseményt, hogy ezt lássák mások is. Akkoriban már nagyon kevesen voltak a tó környékén, ezért úgy gondoltam, egy zenés rendezvénysorozattal vissza lehetne csábítani az embereket.
– Milyen elképzelések mentén született a Tisza-tavi Fesztivál?
– Olyan rendezvényt szerettem volna ide, amelyben ötvözzük a kultúrát, a sportot, a turizmust, és ehhez az operák adják a keretet, de többféle műfajt belecsempésztem a programba. Nálam az operák iránti szeretet a munkámból adódik. Én szolnoki vagyok, ott élek, dolgozom. Van egy 61 főt számláló csapatom, a Jelmez-Art stábja, és 18 éve operaházaknak készítünk jelmezeket Európától Amerikáig, szerte a nagyvilágban. Nekem a szerelmem lett a komolyzene, ezért adják a fő irányvonalat a klasszikusok, de a könnyűzene képviselői is hallhatók a koncerteken Nagyon színes a fesztivál zenei palettája.
– Mások is kedvet kaptak hozzá, hiszen csatlakozott a Velencei-tó és a Balaton is…
– Nagyon boldog vagyok, mert a rendezvény a Tisza-tónál kezdődött, viszont azóta kinőtte magát Magyar Tavak Fesztiváljává. Három évvel ezelőtt a Velencei-tó és a Balaton bekapcsolódásával sikerült megalapítani egy olyan nyári programsorozatot, amely összefogja a három legnagyobb magyar tavat.
– Szervezéskor kiemelt figyelmet fordítanak a környezet védelmére és a fenntarthatóságra…
– Így van! Zöld fesztivál vagyunk, és a programjaink során minden évben nagy hangsúlyt fektetünk a környezettudatos ökoturizmusra. Azért is kapta a rendezvény a Természet Operaháza nevet, mert kint vagyunk a természetben, ahol a tó adja a díszletet, hátteret. Nem szoktunk külön díszletet építeni, hanem molinókat teszünk ki, amiket aztán újrahasznosítunk. A tavalyi molinókból például idén puffok készültek, és azokon ült a közönség. A helyszíneken műanyagpoharak helyett újrahasznosítható tányérokból ehettek és repoharakból ihattak a vendégek. 2023-ban a Tisza-tó is jubilál, hiszen most 50 éves. Elszomorító és ijesztő látványt nyújt a sok PET-palack, dezodoros flakon, ami a víz folyásával ideérkezik, ezért elhatároztuk, hogy a fesztivál keretén belül mi is tartunk majd szemétszedési akciót és fákat is ültetünk.
– Hogyan történne a faültetés?
– Az elmúlt évek során volt már rá példa, akkor Tiszafüreden a tóparton ültettünk facsemetéket. Nagyon szeretném megvalósítani azt az álmom, hogy a kerékpáros túrán – ami egy 67 kilométeres távot jelent és nyolc települést érintünk – mind a nyolc településen, ahol megállunk pihenni, koncertet hallgatni, közösen ültetünk majd fákat. Fontos küldetés számunkra a kultúra közvetítése mellett, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a környezettudatosságra. Vigyázzanak a környezetükre, vigyázzanak a Tiszára!
– A fesztivál egyik pihenőpontja a Kiskörei Hallépcső, ahol a Lépcső Bisztró dekorációjában is látunk újrahasznosított műanyag- és fémtárgyakat. Mesélne ezekről?
– A természet közelében vagyunk a Hallépcsőnél, körül vesz minket a víz és a rengeteg gyönyörű fa. A Kiskörei Vízerőmű egy olyan építmény, ahol megtalálható gép, csapágy, csavar, küllő, innen jött az ötlet. Sok régi és újrahasznosítható eszközt összegyűjtöttünk, ezek új formában keltek életre a Bisztróban.
A számítógépekkel benne vagyunk egy ipari forradalomban, és ezekkel a tárgyakkal ezt szeretném érzékeltetni. A dekorációhoz fa-, fém-, természetes anyagokat és újrahasznosított műanyagokat használtunk. Például vannak olyan vázáink, amelyek alapját kanál, villa, csapágyak adják. Régi gyógyszeres üvegek vannak beépítve az asztaldíszekbe, a terasz előkerítését kerékpárok díszítik.
Sokan úgy gondolják, hogy a régi tárgyak már elavultak, nem valók semmire, pedig csak fantázia kell hozzá, meg egy kis átalakítás, és új formában ezek a tárgyak még sokáig használhatók.
– Kerékpáros pihenőhely is a Lépcső Bisztró…
– 67 kilométer a Tisza-tó körbe karikázva; rengeteg kerékpáros érkezik a Hallépcsőhöz. A gátkorona szépen meg lett csinálva, itt alakítottuk ki a négyévszakos Bisztrót. Nemrég 200 szolgáltató közül a 2. helyezést érte el egy országos versenyen. Egyébként nem csak biciklivel, motorral lehet megközelíteni, hanem Kisköre felől autóval is.
– Ön személy szerint is két díjban részesült az elmúlt napokban…
– Igen. Nagyon boldog vagyok, mert megkaptam a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) értékelésén Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből az Év Vállalkozója 2023 címet, Szolnokon pedig a Tisza-tó Turizmusáért díjat is átvehettem magánszemélyként.
– Gratulálok és köszönöm az interjút!
Nyitókép: Egy meghitt sarok a Kiskörei Hallépcsőnél található Bisztróban
Képek: Lépcső Bisztró Facebook oldala/ a tiszafüredi tópart Vona Ildikó fotója
Kövessen minket a Facebookon is!