Energetikai szakértők szerint sok haszna nem lesz a gázársapkának

Energetikai szakértők szerint sok haszna nem lesz a gázársapkának… „Én úgy látom, hogy ennek a döntésnek köszönhetően nem fognak tudni spórolni az emberek. Bizonyos esetekben még növelheti az árakat” – értékelt egy kutató.

 

,,Sikerült kidolgoznunk egy fontos egyezséget, ami megvédi majd az állampolgárokat az elszabaduló energiaáraktól.”

 

Hétfőn a 27 uniós tagország megállapodott a földgáz nagykereskedelmi árának 180 euró/megawattórás maximálásában, azaz a hónapok óta lebegtetett gázársapkában. Ez elsőre rendkívül fontos döntésnek tűnik, a Reuters által megszólaltatott szakértők azonban úgy vélik, hogy ha semmi nem változik a jövő februárra tervezett bevezetésig, akkor tompa élű fegyvert hoz létre az árplafonnal az Európai Unió. Sőt, még akár árthat is az európai fogyasztóknak.

Jozef Sikela, a cseh iparügyi miniszter az alábbi szavakkal értékelte az európai gázárplafonról született hétfői megállapodást, melyet egyébként a magyar kormány – egyedüliként a tagállamok közül – nem támogatott:

,,Sikerült kidolgoznunk egy fontos egyezséget, ami megvédi majd az állampolgárokat az elszabaduló energiaáraktól.
Pontosan ez az, amiben Jacob Mandel, az Aurora Energy Research brit elemzőintézet szenior munkatársa nem hisz.

„Én úgy látom, hogy ennek a döntésnek köszönhetően nem fognak tudni spórolni az emberek. Bizonyos esetekben még növelheti az árakat” – értékelt a kutató.

 

 

Három módszerrel is ki lehet bújni a sapka alól

 

A probléma az a szakértők szerint, hogy a gázkereskedők több különböző módszerrel is ki tudják játszani az ársapkát. Ehhez például az is elég, ha nem hosszú futamidejű szerződéseket kötnek. Az árplafon ugyanis a havi, a háromhavi és az éves lejáratú kontraktusokra vonatkozik a TTF holland gáztőzsdén, de a vállalatok átállhatnak arra, hogy napi vagy napközi áron vásárolnak gázt, és ez esetben nem köti őket a 180 eurós limit.

A korlátozás szintén megkerülhető, ha a gázkereskedelem nem egy gáztőzsdén, hanem két fél közötti privát tranzakció keretében zajlik le. Jelenleg ezekre nem vonatkozik az ársapka, bár a EU valószínűleg jövőre tárgyalni fog arról, hogy kibővítsék a plafont az ilyen ügyletekre is. Egy skandináv pénzügyi cég, az SEB elemzője, Ole Hvalbye szerint az LNG gázüzletek jelentős része egyébként most is ebben a formában, tehát az ársapka hatókörén kívül zajlik.

 

Az intézkedést úgy is meg lehet kerülni, ha a kereskedők nem az Európai Unió területén, hanem azon kívül bonyolítják le az ügyleteiket,

 

például a brit tőzsdén. A világ legfontosabb gáztőzsdéje jelenleg Hollandiában, azaz az EU-n belül működik (ez a már említett TTF), de néhány napja ennek a vezetői is meglebegtették, hogy új helyszínre költöztetik a tőzsdét, ha az EU bevezeti az árplafont.

A cikk ITT folytatódik.

 

Amennyiben tetszik a tartalmak sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!

 


Hasonló cikkek