Szlovákiában több mint 36 ezer hadisírt tartanak nyilván

Szlovákiában jelenleg több mint 36 ezer hadisírt tart nyilván a belügyminisztérium, amely ezek felügyeletét látja el.

A hadisírok gondozása és esetleg újabb sírok kialakítása azonban azoknak a településeknek a feladata, ahol ezek találhatók. Az ország területén hősi halált halt, de külföldi állampolgárságú katonák sírjait is az adott önkormányzatok gondozzák.

Még az első világháború idején a rendőrség kötelékébe tartozó csendőrállomások feladata volt a katonai temetők kialakítása, a rendőrséget viszont a belügyminisztérium irányította.

Később a hadisírok felügyelete az állam hatáskörébe került, de az 1990-es évektől a községek feladata a hadisírok és haditemetők gondozása.

Hadisírnak számít minden olyan hely, ahol a háború áldozatának maradványai nyugszanak, továbbá valamilyen háborús eseményre emlékeztető alkotás, síremlék, egyéb gyásszal kapcsolatos mű. Szlovák hadisírnak nemcsak a Szlovákia területén található hadisír tekinthető, hanem a külföldön eltemetett katona fölé emelt sír is, amennyiben életében állandó lakhelye a mai Szlovákia területén volt.

A településeknek a törvény értelmében nemcsak a hadisírokról kell gondoskodniuk, hanem arra is oda kell figyelniük, hogy a sír közelébe ne kerüljön olyan tárgy, alkalmi létesítmény, amely zavarná a hely iránti tiszteletadást. Ugyancsak az adott önkormányzat feladata, hogy egy olyan személynek, aki a település szülötte és valamilyen háborús esemény során életét vesztette sírt emeljen és arról gondoskodjon.

A községek a hadisírok gondozására az államtól támogatást kapnak, ennek összege évente egy sírra számítva a minimális órabér ötszöröse. Polgári társulások is folyamodhatnak állami támogatásért a sírok gondozása céljából.

Kövessen minket: Facebook

Forrás: tasr, ma7.sk


Milány Kincső

Kommunikáció és médiatudomány. Ezt tanultam ebben érzem otthon magam. Na és persze a hírszerkesztés, online újságírás a PannonHírnök Külhon rovatában és a V4 Panorámánál.

Hasonló cikkek