Virágzik az őszi kikerics Zala vármegyében

Gyönyörű látványt nyújt a virágba borult őszi kikerics, azonban nagyon vigyázni kell vele, mert ő az egyik legmérgezőbb növény Magyarországon.

A népnyelv kutyadöglesztőfű néven is emlegeti, mivel a szénába keveredő száraz levelek mérgezést okoznak és az állatok 2-3 napon belül elpusztulnak.

 

Virágzó őszi kikerics (Fotó: MTI/Varga György)

 

Az őszi kikerics augusztus végétől szeptemberig, októberig nyílik. Évelő növény, ami elsősorban a vizesebb, meszes talajon nő, leginkább a napos vagy félárnyékos helyeket kedveli, de ennek ellenére sokfelé elterjedt, szinte mindenhol találkozhatunk vele az országban. Európában is számtalan vidéken megél.

Gyönyörű látványt nyújt az ősszel nyíló világoslila színű virág. Levelei áprilisban jelennek meg, és akár a 30 cm-t is elérhetik, nyár elején azonban visszahúzódnak. Érdekessége, hogy mire kinyílnak a virágok, a szár már teljesen levéltelen lesz. Toktermése szintén tavasszal fejlődik ki, az érett magokat pedig hangyák hordják szét.

 

4 féle kikerics él  Magyarországon

 

Hazánkban a kikericsféléknek összesen 4 faja él. A tavasszal virágzó egyhajúvirág (más néven tavaszkikerics), a tél végén nyíló és fehér virágokat bontó magyar kikerics (kizárólag a Villányi -hegységben található), valamint az ősszel virágzó homoki és őszi kikerics.

 

Szöveg: Vona Ildikó

Nyitókép: Virágzó őszi kikerics (Colchicum autumnale) Zalaszentmiklós közelében 2023. szeptember 27-én (Fotó: MTI/Varga György)

Kövessen minket a Facebookon is!

 


Vona Ildikó

Híradások, beszámolók művészeti, színházi, zenei eseményekről, valamint interjúk készítése ismert művészekkel.

Hasonló cikkek