Belvárosi Liget: Programajánló – Állatok Világnapja

ÁLLATOK VILÁGNAPJA

A Családi Nap

2014. október 4. 10.00-17.00

Miskolc, Belvárosi Liget (Városház tér)

Belépés: ingyenes

 

A felelős állattartás, a családok és az állatok kapcsolata, az állatvédelem szerepe és helyzete, a tolerancia gyakorlása rendezvényünk főbb témái.

Szeretnénk meginvitálni a Miskolc és környékén a kutyákat és gazdáikat egy találkozóra és ha már összegyűltek, szeretnénk barátságos versenyeket szervezni számukra a jó kedv jegyében.

Olyan programot kínálunk ezen a napon, ahol az érdeklődők találkozhatnak azokkal a jelentősebb miskolci szervezetekkel, alapítványokkal, akik fáradságot nem ismerve óvják, védik a valamiért segítségre szoruló állatokat, vagy tanítják őket, illetve azokat a tulajdonságaikat erősítik, amivel a rászoruló emberek nélkülözhetetlen segítőivé, barátaivá válnak.

Célkitűzésünk, a kutyás felvonulással felhívni a figyelmet az állatok jogaira, a tél közeledtével a kóbor állatokra való odafigyelésre, valamint törekvésünkre, az állatkínzás erősebb szankcionálásra.

A Miskolci Állatsegítő Alapítvány, a Borsodi Állatvédőrség, Az állategészségügyi telep Kutyáinak Támogatói Köre, a Minimentő Állatvédők, a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola Alapítvány, az Új Hajnal Főnix Alapítvány dolgozói és önkéntesei az Állatok Világnapja alkalmából bemutatják munkájukat. Mindeközben érdekes és szórakoztató ingyenesen programokkal (kutyasétáltatás, arcfestés, csillámtetoválás, csokoládé vásár, bolhapiac, trambulin stb.) várjuk a kedves érdeklődőket.

Természetesen, a jelenlévő szervezetek a működésükhöz és az állatok mindennapi ellátására szolgáló adományokat elfogadnak.

A programok érdekes része a kutyaiskolák, képzőhelyek és egyéb szervezetek (Spider Mentőcsoport, Az Én Kutya Iskolám, Új Hajnal Főnix Alapítvány) bemutatói.

Amatőr versenyt tartunk kutyás gazdiknak öt kategóriában (legszebb, legkisebb, legnagyobb, legcukibb, legviccesebb kutya) és keressük a legösszeillőbb kutya-gazdi párost is a helyszínen jelentkezők között.

A sok más érdekes program része az állatsimogató, a kézügyességet és kreativitást fejlesztő játékok, de bemutatkoznak különböző kézműves szakmák is.

Ez egy igazi „közönségtalálkozó”, a miskolci élvonalbeli állatvédelmi szervezetek és kutyaiskolák részvételével.

Adakozó kedvű látogatóinknak jótékonysági tombolával szeretnénk kedveskedni: a folyamatos tombolahúzáson támogatóink, együttműködő partnereink felajánlásai kerülnek kisorsolásra. A szervezetek részére szétosztott tombolaszelvényeket 200.- Ft adomány után adják ajándékba.

  

Házigazda: Lehoczki Éva

 

Fővédnök: Kiss Gábor MMJV alpolgármestere

   

PROGRAM

 2014. október 4. (szombat)

  

11.00 AZ ÉN KUTYA ISKOLÁM bemutatója 

11:00-17:00 EGÉSZ NAPOS KUTYAKOZMETIKA ÉS TANÁCSADÁS

12.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legszebb kutya) 

13.00  AMATŐR KUTYA VERSENY (legkisebb kutya)

13.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legnagyobb kutya)

14.00 ÚJ HAJNAL FŐNIX ALAPÍTVÁNY bemutatója

15.00 AMATŐR KUTYA VERSENY (legcukibb kutya)

15.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legviccesebb kutya)

16.00 SPIDER MENTŐCSOPORT bemutatója

17.00 BELVÁROSI EBARANGOLÁS

Kutyás felvonulás Miskolc sétáló utcáján

a hűség és barátság jegyében,az állatok jogaiért és a felelős állattartásért

Gyülekező: Belvárosi Liget, Cél: Centrum parkoló

   

11:00 AZ ÉN KUTYA ISKOLÁM bemutatója

(Tóth Tamás vezetésével)

A kutyaiskola több mint 50 éves múltra tekint vissza. Jelenlegi helyén 1998 óta működik. Az iskola azzal a céllal nyitotta meg kapuit, hogy segítse a gazdákat eligazodni a kutyák világában, megtanítsa az embereket, hogyan taníthatják a kutyájukat, hogyan viselkedjenek a kutyával – kutyás és nem kutyás társaságban. Eközben a gazda megtanulja irányítani a kutyáját.

Büszkék régi mestereikre, hiszen országos hírű munka- és vadászkutyákat képeztek és tenyésztettek: Juhász Béla, Hallgató Lajos, Keresztúry József. A kutyakiképzés mai nagyjait is bizonyára sokan ismerik: Lehóczki Lászlót, a legendás Mancs kutya tulajdonosát és kiképzőjét, valamint Bartók Lászlót, akiről kevesen tudják, hogy az első magyar mentőkutyás szervezet létrehozója és elnöke, az IRO. elismert bírója. S végül, akivel még mindig aktívan és a leginkább lehet találkozni a kiképző iskolában: Mogyorósi István aranykoszorús mesterkiképző, nemzetközi teljesítménybíró, a kutyaiskola vezető kiképzője.

Segítőik modern képzési technikákat alkalmazva irányítják a gazdák és kutyáik munkáját. 

11:00-14:00 KOMODO DÍSZÁLLAT – állatsimogató 

12.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legszebb kutya) 

13.00  AMATŐR KUTYA VERSENY (legkisebb kutya)

13.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legnagyobb kutya)

14:00 ÚJ HAJNAL FŐNIX ALAPÍTVÁNY terápiás kutya bemutatója

(Dobainé Demján Vera vezetésével)

Az Új Hajnal Főnix Alapítvány életre hívására 2013 októberében került sor. A kötelékben együtt dolgozó szakemberek bár fiatalok, több éve együtt dolgoznak. Mindannyian hivatásunknak tartják szakmájukat. Céljuk, hogy legjobb tudásunk szerint segítsék mindazokat, akiknek szüksége van rájuk.

Közérdekű céljaik: a fogyatékkal élők életvezetését segítő-, terápiás-, mozgáskorlátozott személyt segítő-, hangot jelző-, rohamjelző- és személyi segítő kutyák kiképzése. A kutyákat kiképezni és alkalmazni képes szakemberek felkészítése.

A hátránnyal élők társadalmi beilleszkedésének, integrációjának és befogadásának támogatása a szocializációt és egyéni fejlődést segítő fejlesztőterápiás programok kivitelezésével.

Rehabilitációs célú munkahelyeket biztosító foglalkoztató egység létrehozása és működtetése.

A társadalom egészséges tagjai számára egészségmegőrző és helyes életvezetési program megvalósítása. 

15.00 AMATŐR KUTYA VERSENY (legcukibb kutya)

15.30 AMATŐR KUTYA VERSENY (legviccesebb kutya)

16:00 SPIDER MENTŐCSOPORT mentőkutyás bemutatója

(Lehoczki László vezetésével)

A Miskolci Speciális Felderítő- és Mentőcsoport 1996 júniusában alakult. Tagjai önkéntesek, mentési és felderítési tevékenységüket szabadidejükben, saját kutyáikkal, felszereléseikkel végzik. Szakembereik kutyás, búvár, alpinista, barlangász egyesületekből, valamint mentőorvosokból kerültek ki. 1997. február 21-től a csoport anyagi támogatója a Miskolci Speciális Felderítő- és Mentőcsoportért Közalapítvány.

Küldetésük: Menteni, ami menthető!

A csoport az emberi életek és anyagi javak mentésére szakosodott, a megrongálódott épületekben, romokon, roncsok között, nyílt, erdős, bokros, sziklás területeken, vízen és víz alatt képes élő és halott személyek felkutatására, mentésére és – szükség esetén – sürgősségi orvosi ellátására. Munkájukat koordináló szakemberek, tolmácsok, speciális feladatokra kiképzett kutyák, kutyavezetők, alpinisták, barlangi mentők, statikusok, búvárok, orvosok, műszaki mentők segítik. Az alkalmazások végrehajtásakor együttműködünk a Rendőrséggel, Tűzoltósággal, mentőszolgálattal, a Vöröskereszttel és az önkormányzatokkal.

A csoport fennállása óta keresett elkóborolt, eltűnt gyerekeket, felnőtteket, közúti baleseteknél végzett elsősegélynyújtást, kútból, tavakból, folyóvizekből emelt ki személyeket, gépjárműveket, tárgyakat. Rendkívüli időjárási helyzetekben (árvíz, hó, földcsuszamlás, hó- és sárlavina) nyújtott segítséget a rászorulóknak. Elszabadult vadállatok befogásában is segédkezett már.

 

Kiegészítő programok / kitelepülések:

 

Miskolci Állatsegítő Alapítvány – szórólap, információ, kutyasétáltatás, adománygyűjtés: MÁSA-csokoládé vásár, bolhapiac, arcfestés, csillámtetoválás, kézműves foglalkozások.

A Miskolci Állatsegítő Alapítvány 2000-ben alakult.

Elsődleges feladatuk az állatmenhely üzemeltetése, ezen belül a gazdátlan, kóbor állatok befogadása, egészségügyi ellátása, ivartalanítása, vakcinázása új gazdához kerülésükig.

2006-ban egy, az önkormányzat által felajánlott új területen kezdték meg új menhelyünk építését, Miskolcon a Sajószigeti úton, amely már minden Uniós elvárásnak megfelel.

Miskolc városa munkájukat, évek óta tartó küzdelmünket 2004-ben Nívó-díjjal, 2008-ban Miskolci Gyémántok díjjal értékelte.

A menhelyünkről kikerülő kutyákat féregtelenítve, vakcinázva adjuk örökbe.

Fő tevékenységeik:

Állatmentő szolgálat: célja a balesetes, kóbor állatok mentése, gyógykezelése gazdához kerülésükig. Naponta 30-50 hívást fogadnak, balesetes állatok mentését végzik, állatkínzást bejelentő, befogadó kapacitás iránt érdeklődőket informálnak.

Örökbeadás: gondozottjaik számára weboldaluk, facebook-oldaluk és a helyi média közreműködésével keresnek új gazdákat.

Speciális feladatok: speciális mentési feladatoknál (pl. árvíz, hegyi balesetek, kútba esett

kutya) a Spider Mentőcsoport, Lehoczki László és kollégái segítenek a szolgálat ellátásában.

Évente sikeres jótékonysági bált rendeznek a Miskolci Vigadóban. A bál kapcsán kapott publicitást tevékenységük népszerűsítésére, eredményeik bemutatására használják.

Adománygyűjtő akciók, kitelepülések: a szórólapok és a közvetlen kommunikáció révén ezek az események alkalmat adnak a szemléletformálásra és 1%-os kampányuk népszerűsítésére. Az adománygyűjtéseken önkénteseik által készített dekorációs tárgyakat, valamint MÁSA-csokoládét kínálnak pénzadományokért cserébe. A karácsonyi időszakban kutya- és cica karácsonyi ajándékcsomagokat készítenek. Így az állattartók örömet szereznek saját kedvenceiknek, egyben a kóbor állatokat támogatják.

Az alapítvány semmilyen normatív állami támogatásban nem részesül, adományokból és az adó 1%-ból tartják fenn magukat.

Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola Alapítvány – interaktív érzékenyítő program, amelynek során kipróbálhatjátok, milyen vakvezető kutyával közlekedni, valamint érdekes játékokat ismerhettek meg egy láthatatlan világból.

Az alapítvány fő tevékenysége 2006-ban történt alapítása óta vakvezető kutyák kiképzése és látássérült gazdákhoz juttatása. Magyarországon a látássérült emberek alig 1%-át segíti vakvezető kutya, pedig a vakoknak és gyengén látóknak nagyobb segítséget jelentenek a mindennapokban, mint bármelyik élettelen segédeszköz.

Az alapítvány állami támogatás nélkül működik, szakmai munkájuk sikerének zálogát jelentik önkéntes támogatóik. Magánadományokból tavaly tizenkettő vakvezető kutyát adtak át térítésmentesen látássérült gazdáiknak. Ez szép eredmény, ám tény, hogy Angliában például, szintén magánadományokból évente mintegy ezer vakvezető kutyát képeznek ki. Az angliai székhelyű Vakvezető Kutyák Világszövetségének egyedüli magyar tagjelöltjeként céljuk a kiadott kutyák számának megduplázása.

Miskolci Állategészségügyi telep Kutyáinak Támogatói Köre – szórólap, információ, gazdikereső kutyák, adománygyűjtés: arcfestés

A tagok civil emberként mentik meg a miskolci gyepmesteri telepről, a telep vezetőjével együttműködve a kutyákat. Céljuk, hogy minél több gazdátlan állat kerüljön ki onnan és találjon újra otthonra.

Minden segítségre szükségük van, hogy az altatás elől megmentsék a kutyákat, pl. kutyatáp, kutyaház, pénzbeli segítség, fuvar felajánlása, ideiglenes befogadás, hirdetések stb.

2014. első félévben már mintegy 300 kutyának sikerült otthont találniuk. 

Borsodi Állatvédőrség – Országos Állatvédőrség Alapítvány – szórólap, információ, gazdikereső kutyák, önkéntes toborzás, adománygyűjtés: arcfestés, megismerkedés Smile kutyussal és történetével

A Borsodi Állatvédőrség a 2009-ben alakult Országos Állatvédőrség Alapítvány Borsod-Abaúj-Zemplén megyei csoportja, megyei vezetővel. A csoport az eskütétellel és az igazolványok kézhez vételével hamarosan új tagokkal bővül.

Az egyesület célul tűzte ki a tarthatatlan állatvédelmi állapotok felszámolását, így aktív szerepet vállal az állatkínzások kivizsgálásában, dokumentálásában.

A helyi állatvédelmi szervezetekkel – pl. a Katasztrófavédelem megyei kirendeltsége, az Önkormányzati Rendészet – további együttműködést terveznek.

A működésüket érintő legfontosabb probléma, hogy az egyesületnek nincsen autója, ami nagymértékben megnehezíti a munkájukat. Ezzel kapcsolatban szeretnének támogatót találni, illetve gyűjtést szervezni.

Minimentő Állatvédők – szórólap, információ, gazdikereső kutyák, adománygyűjtés: arcfestés

Az egyesület hivatalosan 2012. 10. 31.-től működik megyénkben. Főként Miskolc, Kazincbarcika és Tiszaújváros területén tevékenykednek.

Tagjai civil önkéntes állatvédők, akik 2011 őszén kezdtek el közösen dolgozni megyénk halálra ítélt és kóbor állataiért.

Eleinte főként a Miskolci Állategészségügyi Telepről mentették a kutyákat, ma viszont hely hiányában az utcai veszélyben levő állatokon igyekeznek segíteni.

A gondozásukban lévő kutyák és cicák ideiglenes befogadóknál vannak elhelyezve, saját telephelyük, menhelyük nincs. Az egyesület ügyeit önkéntesek végzik szabadidejükben. Kizárólag adományokból látják el árváikat, ami magában foglalja az etetésüket, oltásukat, chipezésüket és egyéb orvosi ellátásukat. Az örökbeadott állatokat örökbefogadói szerződéssel, chipezve, oltva kapják meg a gazdák.

Az egyesület gondozásában jelenleg 17 kutya és 37 cica várja gazdáját. 

Új Hajnal Főnix Alapítvány – szórólap, információ, adománygyűjtés, trambulin

AlphaZoo – stand: tanácsadás, termékvásár

Roxy Kutyakozmetika – jótékonysági promóciós kutyakozmetika, tanácsadás, látvány-nyírás

Komodo Díszállat – állatsimogató

 

 

 

 

 

 

 

 


Hasonló cikkek