Könyv hétvégre! Emberiség 2.0: Géncsapda

Blake Crouch a 2000-es évek elején kezdte publikálni novelláit különböző irodalmi magazinokban, melyeket nem sokkal később, 2004-ben és 2005-ben követték első regényei. Igazi népszerűséget 10 évvel később a Wayward Pines-trilógia hozott neki, melyből azonos címmel készült egy sorozat is. Azóta sikert sikerre halmoz könyveivel, mind kritikai, mind pedig eladási szempontból. Legutóbb magyarul a Géncsapda című regénye jelent meg, amely egy izgalmas sci-fi-, akció- és thriller keveréke.

Történetének főszereplője Logan Ramsay, akinek munkája, hogy az Egyesült Államokban működő illegális génlaborokat megtalálja és fölszámolja. Az egyik ilyen rajtaütés során aztán egy bombamerénylet áldozata lesz, melyet egészen szerencsés módon néhány karcolással képes megúszni. De hamar kiderül, hogy a robbantás célja nem az emberölés volt, hanem hogy valamit megváltoztasson Logan-ben. A férfi fölfedezi, hogy egészen egyszerűen jobb lett, mind fizikálisan, mind pedig intelligencia szintjén, és vannak olyanok, akiknek ez nem igazán tetszik. Versenyfutás kezdődik az idővel, ugyanis az ember(i)ség megmentése a tét, csak nem mindegy, hogy milyen eszközökkel.

Visszatekintve a Menekülj! című regény olvasása közben született gondolatokra, szinte hihetetlen, Crouch az elmúlt években milyen szintű minőségbeli fejlődésre volt képes. Míg mondjuk a Menekülj! egy igazán élvezetes, jó könyv, addig a Géncsapda egyszerűen kiváló! Nem csupán a történetvezetés és a cselekmény kibontása, bonyolítása terén érhető tetten a szintlépés, hanem a regény központi témájában elvégzett kutatómunkában és a karakterek kidolgozottságában is egyaránt.

A Géncsapdát a főszereplő meséli el E/1-ben, így afféle Virágot Algernonnak módon követhetjük végig az ő jellemfejlődését, illetve, hogy a génmódosítások hatására mégis milyen módon, jó vagy rossz irányba változik meg a személyisége. Ugyanis a hihetetlenül megnőtt intelligencia (és egyéb más fölturbózott képességek) hatására Logan néha érzelmi dilemmába kerül, ahol bár ismeri a legjobb megoldást, azonban nem hagyhatja figyelmen kívül az érzelmi faktort sem, hiszen ettől marad emberi, nem pedig valami hidegen számító gépezet. A regény fő konfliktusa is erre épül föl igazából, így találja szemben magát a főhős egy olyan ellenféllel, akinek a céljai megegyeznek az övéivel, de az oda vezető út azonban merőben eltér egymástól a két karakter esetében.

A Géncsapba egyrészt egy remek, izgalmas olvasmány, másrészt választ keres arra a kérdésre, hogy miként menthető meg a Föld, ha a legnagyobb teher számára a rajta élő emberiség? Nyugalom, a megoldás nem tudható le egyszerűen a megnövelt intelligenciával, annál a szerző valami sokkal szebbet és magasabb rendűt ajánl föl.

Crouch, Blake. Géncsapba. Agave Könyvek, Budapest, 2022., 352 oldal.

Amennyiben tetszik a tartalmak, tudósítások, hírcikkek sokszínűsége, kérjük szánjon még ránk pár percet támogassa a PannonHírnök szerkesztőinek munkáját és kövessen minket a Facebookon!


Fritsi Péter

Gyerekkorom óta szoros kapcsolat fűz a könyvekhez, olvasáshoz. Legfőbb életterem a könyvtár. Könyvtárosi munkám mellett újságírással foglalkozom.

Hasonló cikkek